Otel fiyatları cep yakıyor | Güney Gazetesi Mersin

Otel fiyatları cep yakıyor

İki yetişkin iki çocuk dört kişilik bir ailenin Mersin’in tatil beldelerinde 4 günlük bayram tatili en ucuz pansiyon odasında dahi 4600 liraya patlıyor. Bu tatil planı eğer bir otelde gerçekleştirilecekse fiyat 8700 liradan başlıyor, 30 bin liraya kadar çıkıyor.

Otel fiyatları cep yakıyor

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin’de bulunan Erdemli, Silifke, Gülnar ve Anamur tatil beldelerinde dört kişilik bir ailenin 4 günlük bayram tatili masrafına baktık. Konaklamanın dışında hiçbir hizmetin olmadı pansiyon odalarının bile verdiği dört günlük fiyat asgari ücretten fazla. Mersin’de dört günlük bayram tatilinin maliyeti kalite ve sunulan hizmete göre şimdi 30 bin liraya kadar çıkarken, verilen fiyatlar bayram yaklaştıkça artıyor.

 

EN UCUZ PANSİYON 4600 LİRA

 

Özellikle dar gelirli aileler genellikle konaklamadan başka bir hizmetin olmadığı, tatilcilerin masraftan kısmak için kendi yemeklerini yapma imkanı bulduğu apart oda ve pansiyonları tercih ediyor. Otellere göre daha ucuz olan apart odalar ve pansiyonların bile bu sene Mersin’de 4 günlük bayram tatili için iki yetişkin ve iki çocuktan oluşan dört kişilik bir aileye verdiği fiyat 4600 liradan başlıyor 6635 liraya kadar çıkabiliyor. Pansiyon ve apart odaların fiyatları bayram yaklaştıkça artamaya devam ediyor.

Denize uzak, kahvaltı ve yiyecek hizmetinin olmadığı, Anamur’da bir pansiyonun iki yetişkin iki çocuk dört kişilik bir ailenin dört günlük bayram tatili 4600 lira.

Yine denize yürüme mesafesinde, Erdemli’de bulunan bir apart odanın dört günlük kira fiyatı dört kişilik bir aile için 5400 lira.

 Silifke’de bulunan ve sahile uzak bir konumda bulunan bir apart otelin dört kişilik bir aileye dört günlük bayram konaklaması için çıkardığı fatura ise 6635 lira.

 

 

OTEL FİYATI 8700 LİRADAN BAŞLIYOR 30 BİN LİRAYA KADAR GİDİYOR

 

Pansiyon ve apart odalar dışında Mersin’de tatil beldelerinde bulunan otellerin fiyatları da el yakıyor. Kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, havuz, spor alanına göre otel fiyatları değişiklik gösteriyor. Ama Mersin’in tatil beldelerinde dört günlük bayram tatilini otelde geçirmek isteyen dört kişilik bir ailenin cebinden en az 8700 lira çıkarması gerekiyor. Bu fiyat otelin sunduğu hizmet ve kalitesine göre 30 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Kızkalesi’nde sahile yaklaşık iki kilometre mesafede bulunan iki yıldızlı bir otelde dört kişilik bir ailenin dört günlük konaklama bedeli 8700 lira.

Verilen ücrete konaklama dışında sadece kahvaltı dahil. Kızkalesi’nde bulunan ve sahile yürüme mesafesinde olan, havuzlu, üç yıldızlı bir otelin dört kişilik bir aileye dört günlük bayram tatili maliyeti ise 19 bin lira. Ücrete sabah ve akşam yemekleri dahil.

Gülnar’da bulunan denize sıfır, havuzlu, spor alanlarının, animasyonun bulunduğu 5 yıldızlı lüks bir otelin bayramda dört kişilik bir ailenin 4 gecelik konaklama bedeli 30 bin 636 lira. Verilen oda fiyatlarının bayram yaklaştıkça artması bekleniyor.

 

 

Vatandaşların yüzde yetmişi tatile çıkmayacak

Metropoll Araştırma Şirketi vatandaşlar ‘Bu sene tatil yapmayı planlıyor musunuz’ diye sordu. Soruya cevap veren vatandaşların yüzde yetmişi bu sene tatil yapmayacaklarını söyledi.

Metropoll araştırma şirketinin Nisan ayı verilerine göre vatandaşların yüzde yetmişi bu sene tatil yapmayacağını söylemiş. Vatandaşların yüzde 13’ü ülke içindeki tatil beldelerinde tatil yapacağını, yüzde ikisi yurtdışında yapacağını, yüzde onu ise tatile memleketine gideceğini söyledi. (Haber Merkezi)