’47 Hadisesi’ kitabına iftira iddiası | Güney Gazetesi Mersin

’47 Hadisesi’ kitabına iftira iddiası

Hadise Yalın, Mersin Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı basın açıklamasında yazar Osman Şahin’in "47 HADİSESİ Kuvayi Milliye Köyü Arslanköy’de Sandık Olayı” kitabında babasına iftira attığını ve yazarın yapılan yanlışı bir an önce düzeltmesini istedi.

’47 Hadisesi’ kitabına iftira iddiası

 

 

 

MAHMUT SÖNMEZ

 

Kitabın söz konusu kısmının taraflı yazıldığını söyleyen Yalın, “Bu olay tamamen taraflı yazılmış, Osman Şahin’in babası Muhtar Tahir Şahin’i (Çıntı Tahir) hiç yanlışı yok gibi göklere çıkarmıştır. Kitapta bahsi geçen "Arslanköy Olayları” yeni bir partiye geçme isteği kadar, istemedikleri muhtar Tahir Şahin'den de kurtulmak amacıyla gelişen bir olaydır” ifadelerini kullandı.

Yalın, “Arslanköy olaylarında Demokrat partililer tarafında yer alan babam Hasan Koç; Tahir Şahin 'in ölümünün yaklaştığı günlerde helalleşmeye gidiyor, biraz sohbet ediyorlar ve dönüyor. Yazara göre bu sohbet sırasında Babam Hasan Koç kendi ağzından özetle şunları söylüyor (s.154-155) :"Ben seni kıskandığım için senin yeğenin Ali Rıza Aslan'ı senin gibi giyindirip eşi olmayan dul kadınların kapısına gönderip "ben muhtar Tahir Şahinim” dedirtirdim. Sana leke sürmek için’ Bu ifade kesinlikle yanlış ve uydurmadır. Şimdiye kadar hiç kimsenin duymadığı ve söylenmeyen bu ifade babama atılan bir iftira, yüzkarası bir çamurdur” diye konuştu.

 

“KİTAPTAKİ TÜM YANLIŞLAR DÜZELTİLSİN”

 

Hadise Yalın, “Bunlar ve başka nedenlerle de itirazım var yazarın kitabına. Babam Hasan Koç'un aziz hatırasına yapılan saldırı ailemize yapılmıştır. Olayın hukuki boyutu saklı kalmak üzere yapılan tüm yanlışların düzeltilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

ALİRIZA ASLAN: “KESİNLİKLE İFTİRA”

 

Kitapta adı geçen Ali Rıza Aslan da basın açıklamasında Hadise Yalın’a eşlik etti ve kitapta yazılanların gerçeği yansıtmadığını ve anlatılan hiçbir şeyin doğru olmadığını söyledi.

Kitapta, kendisine de iftira atıldığını belirten Aslan, “Kitapta benimde adımın geçtiği hadise hiçbir zaman olmamıştır, merhum Hasan Koç, benden böyle bir şey istememiş bende böyle bir şey kesinlikle yapmadım. Hiç kimse bana böyle bir şey dememiştir. Kaldı ki ben o zamanlar 12-13 yaşlarında bir çocuktum. Gece yarısı bir evin kapısını gidip çalıp kaçmam da hayatın doğal akışına aykırıdır” dedi.