Gazeteciler, 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto etti | Güney Gazetesi Mersin

Gazeteciler, 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto etti

Mersin’de gazeteciler, Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta gözaltına alınan 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto etti. Gazeteciler, “Gazetecilik hapsedilemez” yazılı pankartlar taşıdı. Gazeteciler adına açıklama yapan Cemi Uğur, “Biz gazeteciler; zalimin zulmüne karşı mücadele edenlerin, kadınların, işçileri, emekçilerin, KHK’lıların, Kürt halkının, yok sayılan halkların, inançların, doğası için direnenlerin ve tüm ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Gazeteciler, 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto etti

MAHMUT SÖNMEZ

 

Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta yapılan operasyonda 20 gazeteci gözaltına alınmış, günlerce gözaltında tutulan gazetecilerden 16’sı tutuklanmıştı.

Mersin’de bir grup gazeteci gözaltı operasyonlarını ve gazetecilerin tutuklanmasını protesto etti. Özgür Çocuk Parkında yapılan basın açıklamasında gazeteciler, “Gazetecilik suç değildir. Özgür basın susturulamaz”, “Gazetecilik hapsedilemez” yazılı pankartlar açtı.

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Cemil Uğur, “Meslektaşlarımızın tutuklanmasına hangi kılıf uydurulsa uydurulsun, bizler gerçeği biliyoruz. Meslektaşlarımız; gazeteciliğin onurunu ve halkın haber alma hakkını savunduğu için tutuklandı” dedi.

Demokrasi, basın ve ifade özgürlüğünü savunarak iktidara gelen AKP’nin bugün bunları tamamen ortadan kaldırdığını ifade eden Cemil Uğur şunları söyledi:

“Sırf iktidarını sürdürmek isteyen AKP, meslektaşlarımızı tutuklayarak seçim sürecini başlatmıştır. Bu süreci baskıyla sürdürmeye çalışacaklarını şimdiden tahmin etmek kahinlik olmayacaktır.  Basına yönelik gözaltılar ve baskılar, tamamen bütün topluma verilmiş bir gözdağıdır. Gazetecilere, mesleki faaliyetleri nedeniyle başlatılan soruşturma ve tutuklamalar basın özgürlüğüne ve haber alma hakkına saldırıdır.  Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bunun sadece biz gazetecilerin değil, Türkiye’de yaşayan 84 milyonun meselesi olduğu bilinmelidir. Bu bakımdan demokrasi ve halkın haber alma hakkını savunmak için tüm siyasi partileri, kurumları ve yurttaşları ortak mücadele etrafından birleşmeye çağırıyoruz.

Biz gazeteciler; zalimin zulmüne karşı mücadele edenlerin, kadınların, işçileri, emekçilerin, KHK’lıların, Kürt halkının, yok sayılan halkların inançların, doğası için direnenlerin ve tüm ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz.  Biz gazeteciler; gözaltılara, tutuklamalara, baskı ve sindirme politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Biz gazeteciler; her ne pahasına olursa olsun, Ape Musa’dan, Metin Göktepe’den, Uğur Mumcu’dan, Hrant Dink’ten devraldığımız kalemle hakikati yazmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar onlar için her alanda onların sesi olacağız.”