Patronlara değil, öğretmene sahip çık! | Güney Gazetesi Mersin

Patronlara değil, öğretmene sahip çık!

Patronlara değil, öğretmene sahip çık!

ABİDİN YAĞMUR

 

Özel Sektör Öğretmenler Sendikası Mersin İl Temsilcisi Nebil Birtek,  “2000’lerin başında özel öğretim kurumlarının tüm eğitim kurumlarına oranı yüzde 5 düzeyindeyken bugün bu oran yüzde 25’e yaklaşmıştır.  Bugün özel okul, dershane, etüt merkezi, kişisel gelişim kursu, rehabilitasyon merkezi, ana okulu, kreş, ehliyet kursları gibi çalışma alanlarında 400 bine yakın emekçi görev yapmaktadır. Patronların özel öğretimi kâr amacıyla yorumlayışı, sözleşmelerimizle bağlı olduğumuz MEB’in yüz binlerce öğretmeni görmezden gelen tavrıyla birleştiğinden biz eğitim emekçileri için katlanılmaz çalışma koşulları oluşmaktadır” dedi.

 

“İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ”

 

Özel sektör öğretmenlerinin insanca bir yaşam istediğini kaydeden Birtek, “Güvencesizliği en yoğun şekliyle yaşayan özel sektör öğretmenleri on aylık sözleşmelerle, asgari ücretin altında ya da asgari ücret düzeyinde maaşlarla, eksik yatırılan sigorta primleriyle, birçoğu sigortasız ve yoğun mobbinge maruz kalarak çalıştırılmaktadır. Bu acımasız şartların tasarısı patronlara aittir fakat MEB bu çalışma koşullarını denetlemeyen, görmezden gelen, şikayetlere kulak tıkayan yaklaşımıyla bu şartların oluşumunda ve devamında suç ortağıdır” dedi.

 

TABAN MAAŞ İSTİYORUZ”

 

Birtek, Öğretmen Sendikası olarak birçok ilde Milli Eğitim Bakanlığına seslendiklerini, başta taban maaş olmak üzere taleplerini dile getirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

“Özel sektör öğretmenlerini patronların insafına bırakılmış şartlarda çalıştıramazsınız. Şikayetlerimizi görmezden gelerek, taleplerimizi yok sayarak bizlere güvencesizliği dayatamazsınız. Denetim yapmayarak, yapılan denetimleri göstermelik düzeyde tutarak emeğimizin sömürülmesine daha fazla göz yumamazsınız. Özel sektör öğretmenlerinin geçmişte bir araya gelememiş olmasını fırsat bilen patronların alışkanlık haline getirdiği hak gasplarına artık ortak olamazsınız.”

 

 

Öğretmenin hakkını koruma 0 Patronlarla işbirliği yapma 5

 

Özel Sektör Öğretmenler Sendikası Mersin Şubesi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in karnesini açıkladı.

Sendika, öğretmenin özlük hakları, öğretmenin emeğini koruma, öğretmenin taban maaş hakkı, öğretmenlik meslek kanununda öğretmenlik hakları, öğretmene güvenceli çalışma, denetim ve teftişten Bakan Özer’e 0 verdi.

Sendika, asgari ücretle öğretmen çalıştırma, eğitimde patronlarla iş birliği, patronlara güvence konularında ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e 5 üzerinden 5 verdi.