HDP Deniz Poyraz’ı andı | Güney Gazetesi Mersin

HDP Deniz Poyraz’ı andı

HDP Kadın Meclisi üyeleri Deniz Poyraz’ın birinci ölüm yıldönümünde basın açıklaması yaptı. Deniz Poyraz’ın ölümünden iktidarın sorumlu olduğunu söyleyen HDP Mersin İl Eş Başkanı Bedriye Kuş, “Deniz Poyraz’ın katilleri, her fırsatta HDP’ye saldıran, hedef gösteren kadın düşmanı mafyavari iktidardır. İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara yenileceksiniz! Deniz’in ve katledilen tüm kadınların hesabını soracağız” dedi.

HDP Deniz Poyraz’ı andı


 

MAHMUT SÖNMEZ

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Kadın Meclisi, 17 Haziran 2021 tarihinde İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın ölümünün birinci yıldönümünde Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Deniz Poyraz Ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamada Poyraz’ın fotoğrafı ve “Jin Jiyan Azadi”, “Kadın Kırımına hayır” dövizleri taşındı. Açıklamaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Emek Demokrasi Platformu üyeleri katıldı. Katılımcılar adına basın metnini HDP Mersin İl Eş Başkanı Bedriye Kuş okudu.

 

Poyraz’ın katilinin sadece Onur Gencer olmadığını belirten Kuş, “Deniz Poyraz’ın katilleri, her fırsatta HDP’ye saldıran, hedef gösteren kadın düşmanı mafyavari iktidardır. Bütün ötekilerin varoluşuna tahammül edemeyen faşist, eril zihniyetin HDP’ye dönük saldırıları, kadınlara uyguladığı sistematik saldırılardan ayrı görülemez” diye konuştu.

 

‘İKTİDAR YÖNETEMEZ HALE GELMİŞ”

 

Poyraz’ın “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartının hemen yanı başında katledildiğini hatırlatan Kuş, bunun bir tesadüf olmadığına dikkat çekti. İstanbul Sözleşmene karşı olanların kadın düşmanlığını, savaşı ve ölümü körükleyenler olduğunu belirten Kuş, “Bu çürümüş mafya iktidarı ne zaman krize girse bu ülkenin demokrasi güçlerine saldırılar meydana gelmektedir. Bu kadın düşmanı, halk düşmanı iktidar ve ortakları kendi kokuşmuş iç krizlerini artık yönetemez hale gelmişlerdir. Bu krizleri aşmak için yine toplumun demokrasi güçlerine ve kadınlara saldırmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İktidarın kadın haklarına karşı saldırılarının her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Kuş, Buna karşın kadın haklarını daha güçlü ve sert biçimde sahiplenip savunacaklarını söyledi. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceklerini kaydeden Kuş, “Barıştan, eşitlikten, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Kadın mücadelesi faşist iktidar anlayışına karşı büyümeye devam edecek. Mafyavari iktidara bir kez daha söylüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara yenileceksiniz! Deniz’in ve katledilen tüm kadınların hesabını soracağız” diye konuştu.

 

“DEMOKRASİYE AİT NE VARSA KATLEDİLDİ”

Bedriye Kuş’un ardından söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Deniz Poyraz katliamı kadına karşı işlenmiş bir suçtur. Fail İzmir valiliği ve emniyet güçleri. Demokrasiye ait ne varsa hepsi katledildi. Katil, Süleyman Soylu’nun arkadaşıdır. Süleyman Soylu ve avenesi kadınlara ve Kürtlere karşı suç işliyor. Aynı zihniyet Kobane Davası’nda da gördük.Bir suç örgütü ile karşı karşıyayız. Deniz’den sonra birçok ilçe binamıza saldırıldı, biz sizi tanıyoruz. Vedat Aydın’dan, Orhan Doğan’dan tanıyoruz. Meydanlara çıkın ırkçı faşistler, suçlusunuz. Haklıyız kazanacağız. Deniz’in. Vedat Aydın ve Ape Musa’nın hesabını soracağız” diye konuştu.