Vatandaşa tatil hayal | Güney Gazetesi Mersin

Vatandaşa tatil hayal

Tatil sezonunun başlamasıyla birlikte esnafa, işçiye ve emekliye bu seneki yaz tatili planını sorduk, bir dokunduk bin ah işittik. Yükselen enflasyon ve artan hayat pahalılığı ile birlikte dar gelirli vatandaşın gündeminde tatil değil geçim sıkıntısı var. Esnaf çarkı çevirmek için kredi ve borç batağında olduğunu, emekli geçinebilmek için inşaatta çalışmak zorunda kaldığını işçi ise 15 yıldır tatil yüzü görmediğini söyledi.

Vatandaşa tatil hayal


MAHMUT SÖNMEZ

 

Artan enflasyonla birlikte dar gelirli vatandaşında gelen zamlar karşısında alım gücü her geçen gün düşüyor. Artan yoksulluk vatandaşın tatil planlarını çoktan suya düşürmüş. Vatandaşların gündeminde nerede nasıl tatil yapacakları değil, nasıl geçinecekleri var.

 

 

AİLECE MEMLEKETE GİT GEL OTOBÜS BİLETİ 5 BİN LİRA

 

Akif Erkek, yıllardır çay ocağı işleten bir esnaf. Enflasyonla birlikte işyerine aldığı bütün ürünlerin maliyetinin arttığını, dükkan kirasının ve faturalarının da enflasyona bağlı olarak fahiş bir şekilde yükseldiğini söyleyen Erkek, bu sene yaz tatilinin kendileri için hayal olduğunu söylüyor. Artan giderlerle birlikte işlerinin de büyük oranda düştüğüne dikkat çeken Erkek, “Eskiden okulların tatil olmasıyla birlikte çocuklarımla yaz tatili için memleketim Diyarbakır’a giderdik. Ama ekonomik krizle birlikte geçen sene gidemedik. Bu sene mali olarak halimiz daha kötü bu sene de maalesef gidemeyeceğiz. Bakıldığında biz öyle çok lüks bir tatil yapmıyoruz ama benim 4 çocuğumuz var, sadece git gel otobüs bilet masrafımız yaklaşık 5 bin lira. Hesap ortada biz ayın sonunu getiremiyoruz. Tatile nasıl çıkalım” diye konuştu.

 

 

“EMEKLİ HALİMLE İNŞAATTA ÇALIŞIYORUM NE TATİLİ?”

 

Vedat Narince 66 yaşında işçi emeklisi. 2 bin 500 lira emekli maaşlı aldığını belirten Narince, bin 500 lira ev kirası verdiğini ve yaklaşık bin lira da fatura ödemesi yaptığını söyledi. Emekli maaşı ile geçinmesinin mümkün olmadığını belirten Narince evin mutfak masrafını karşılamak için günübirlik inşaat işlerinde çalışmak zorunda kaldığını söyledi. En son beş yıl önce memleketine tatile gittiğini söyleyen Narince, “Ne tatili, ben emekli halimle geçinebilmek için bu yaşta inşaatlarda çalışmak zorunda kalıyorum. O da zor bela bir iş bulabilirsem, her şey almış başını gitmiş geçim derdinden tatil aklımızın ucundan bile geçmiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“ESKİDEN SENEDE İKİ DEFA TATİLE ÇIKIYORDUM ŞİMDİ BORÇ BATAĞINDAYIM”

 

Esnaf lokantası işleten Burcu Yıldırım, işlerinin her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti. Bu sene yaşadıkları mali zorluğu pandemi döneminde bile yaşamadıklarına dikkat çeken Yıldırım, üst üste gelen zamlarla birlikte dükkana ürün alamaz hale geldiklerini söyledi. Kredi kartı borçlarını ödemek için kredi çekmek zorunda kaldığını belirten Yıldırım, daha önce sene de en az iki defa ailece tatile çıktıklarını ama bu sene bunun mümkün olmadığını söyledi. Önceki senelerde Alanya veya bodrumda otelde bir hafta tatil yaptığını söyleyen Yıldırım, “Daha önce en az bir hafta yaz tatili için Alanya Bodrum’a giderdik ailece ayrıca bayramlarda da anne ve babamın yanına giderdik tatile. Ama bu iki yıldır bırakın iki tatili bayramlarda anne ve babamı görme imkanım yok. İşyerimi ayak tutmak, ev masraflarımı gidermek ve kızımı okutmak için Pazar günleri bile tatil yapmıyor çalışıyoruz, dinlenemiyoruz ama yine de borç bataklığındayız” dedi.

 

 

“15 YILDIR TATİLE ÇIKMIYORUM”

 

Bir restoranda aşçı yardımcılığı yapan Suna Hazar 15 yıldır bu alanda çalışmakta. Eşinin emekli olduğunu söyleyen Hazar, dört çocuğunun olduğunu ve iki çocuğunun üniversitede okuduğunu belirtti. Eve iki maaş girmesine rağmen masraflarının gün geçtikçe arttığını söyleyen Hazar, “Eşim emekli ben çalışıyorum eve iki maaş giriyor ama masraflara yetişemiyoruz. Kendimi bildim bileli çalışıyorum anca kıt kanaat geçinebiliyoruz. Maalesef ben ve ailem 15 yıldır yaz tatiline çıkmıyoruz. Bu gidişle uzun bir süre daha gidemeyeceğimiz ortada” diye konuştu.