Demokrat Avukatlar ön seçim yaptı | Güney Gazetesi Mersin

Demokrat Avukatlar ön seçim yaptı

Mersin Barosuna kayıtlı avukatların oluşturduğu Demokrat Avukatlar Grubu, yönetim kurul üyelikleri ve üst kurul delegelikleri için dün önseçim gerçekleştirdi. Av. Ezgi Özkan ön seçime katılımın yüksek olduğunu belirterek, “Merkezde toplamda 600 kişi oldu, ilçelerimizde oylar kullanıldı. Önemli olan burada bir irade göstermek” dedi.

Demokrat Avukatlar ön seçim yaptı

MAYSA DERYAYEVA

 

Av. Ezgi Özkan, Demokrat Avukatlar Grubu olarak, Mersin Barosunda üçüncü ön seçimlerini düzenlediklerini ifade etti. Altı yıl önce Baro Platformu adı altında ilk ön seçimini düzenlediklerini söyleyen Av. Özkan, “Seçimleri sonrasında ilkesel ve yönetsel olarak çok daha demokratik olduğunu düşündüğümüz için devamını getirdik. Bundan sonrada bunun kurumsallaştığını bildiğimiz için böyle hareket etmek istiyoruz. 2022 yılı için bir başkan adayımız var ve halihazırda listemiz başkan seçimine girmedik” ifadelerini kullandı.

Ön seçimde sadece iki kurul seçtiklerini belirten Av. Özkan, “Yönetim kurulu aday adaylarımız var yedi kişi var ve ön seçimde dördü seçilecek. Beş kişiden oluşan TBB Delegesi aday adaylarımız var ve ön seçimde üç kişi seçilecek. Denetleme Kurul ve Disiplin kurulu adaylarımız üçer kişiden oluşuyor ve onlar için ön seçime girmiyoruz çünkü aday yeter sayımız var. Bu şekilde Ekim’de Mersin Barosu seçimlerine gireceğiz. Daha sonra kontenjan adaylarımızda belirlenecek. Birlikte karar alma süreçleri yürütüyoruz. Üç ayda bir periyodik toplantılar alıyoruz. Genel kurul çağrı yapıyoruz daha çok meslektaşımızın daha çok söz hakkının olduğu, idaresinin yansıdığı bir ekiple yola çıkmak istiyoruz” dedi.

 

 

“MESLEKİ İTİBARİ ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

 

Av. Özkan, yaklaşık bir yıla yakın zamandır Demokrat Avukatlar Grubu adıyla ilerlediklerini ve önce Baro Platformu olarak yola çıktıklarını söyledi.  Ön seçime katılım hakkında bilgi veren Av. Özkan, “Merkezde toplamda 600 kişi oldu, ilçelerimizde oylar kutlanıldı. Önemli olan burada bir irade göstermek ve ön seçime katılmayan meslektaşlarımıza yine biz genel seçimde listemize oy vermeye çağırıyoruz.  Katılımcı bir yolda ilerledik ve sonrasında genel kurullarda katılan meslektaşlarımızın idaresiyle Demokrat Avukatlar Grubu adını aldık. Çünkü sadece seçimden ibaret olmayan aynı zamanda hak savunuculuğu yapan, meslek sorunlarına yönelik çözüm üretmek isteyen, belli periyotlar arasında toplanan grup halindeyiz ve gittikçe kalabalıklaşıyoruz. Dolaysıyla Demokrat Avukat Grubu adının aslında ülkedeki hem demokrasi hem hukuk mücadelesiyle ilintili olduğunu aynı zamanda avukatların mesleki itibarını arttırmak gibi hedeflerimiz var” şeklinde konuştu.