Kent araştırmacılarına çağrı | Güney Gazetesi Mersin

Kent araştırmacılarına çağrı

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülünün yeni yürütme kurulu oluşturuldu. Kurul, merhum avukat, araştırmacı ve yazar Şinasi Develi adına 2 yıldır verilen kent ödülüyle ilgili işlemleri yürütecek ve gelecek yıl kurulun üyelerinin yarısı yerini yeni üyelere bırakacak.

Kent araştırmacılarına çağrı


ABİDİN YAĞMUR

 

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Yürütme Kurulu tanıtım toplantısı önceki akşam Mersin Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Yürütme Kurulu üyesi Aysun Koç Aydoğan, “Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü, 2020 yılı ocak ayında aramızdan ayrılan Mersinli avukat merhum Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak ve onun çalışmalarını gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla bir grup kent gönüllüsü tarafından Kültürhane’de yapılan bir anma toplantısının ardından başlatılmıştı. Merhum Şinasi Develi sıradan bir avukat ve Mersinli bir vatandaş değil kent belleğini önemli ölçüde kayıt altına almayı başarmış ve hiç yılmadan ve yorulmadan çalışmış tüm yaşamını Mersin kent tarihinin bilinmesi, onun belgeler, fotoğraflar ve yayınlarla kayıt altına alınabilmesi için üstün çabalar sarf etmiş bir araştırmacı yazardı. Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Şinasi Develi’nin anısını saygıyla yaşatmanın yanı sıra benzer motivasyonla Mersin kent hayatına, sanatına, mimarisine, tarihine, çevre ve kültürüne dair çalışma yapan herkese açık bir alan yaratmanın, kentlilik bilinci ve hemşehrilik bağlarının da yaşatmanın, korumanın ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın da bir yoludur” dedi.

 

BAŞVURULAR 1 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

 

Bu amaçlarla verilen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülüne 2021 yılında yazar Turan Ali Çağlar’ın ve 2022 yılında ise araştırmacı yazar Aydın Sevim’in değer görüldüğünü kaydeden Aydoğan, “Bağımsız bir fikir platformu olarak çalışmalarını yürüten Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Yürütme Kurulu her yıl üyelerinin yarısının değiştiği ve ödül alan kişinin bir sonraki yılın çalışmalarında 1 yıl katkıda bulunduğu bir gönüllülük esasıyla devam etmekte ve yenilenmektedir. Bu esasla 2023 Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Yürütme Kurulunda Şinasi Develi’nin torunu Avukat Cavide Develi Gürani, Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç, Monika Kuki, Zuhal Karamehmet, Aysun Koç Aydoğan, Murat Yanpar, Selami Gedik, İbrahim Evrim ve Aydın Sevim yer alacak.  Şinasi Develi Kent Ödülü’ne başvurular 1 Eylül- 1 Aralık 2022 tarihleri arasında posta ya da e-posta yoluyla yapılabilecek. Ödüle, Mersin’in kent merkezine ilişkin, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz ilçe sınırlarına ilişkin her türlü bilimsel araştırmanın ve sanatsal yapıtın müellifi başvurabilecek ya da aday gösterilebilecek” ifadelerini kullandı.