Tren fiyatlarına yüzde 30 zam | Güney Gazetesi Mersin

Tren fiyatlarına yüzde 30 zam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tren bilet fiyatlarına yüzde 30 zam yaptı. Bu zamla birlikte bakanlık altı ayda tren biletlerine dördüncü sefer zam yapmış oldu. Mersin – Tarsus tren bileti 12 liradan 16 liraya, Mersin Adana tren bileti 21 liradan 28 liraya yükseldi. Mersin – Tarsus, Mersin – Adana tren bileti fiyatları altı ayda yaklaşık iki katına çıktı.

Tren fiyatlarına yüzde 30 zam

MAHMUT SÖNMEZ

 

Artan yakıt ve enerji fiyatları ile birlikte ulaşıma gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tren bileti fiyatlarına yüzde 30 zam yaparak altı ayda dördüncü zammı hayata geçirdi.

Mersin – Tarsus tren sivil yolcu biletinin fiyatı 12 liradan 16 liraya, öğrenci biletinin fiyatı ise 11 liradan 15 liraya yükseldi. Mersin – Adana sivil tren biletinin fiyatı ise 21 liradan 28 liraya yükselirken, öğrenci bilet fiyatı ise 17 liradan 24 liraya yükseldi.

 

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 73, TREN BİLETİNE 6 AYLIK ZAM YÜZDE 175

 

Tren bilet fiyatlarına son altı ayda üç sefer zam yapılırken, bu yıl Ocak ayında Adana – Mersin sivil yolcu tren biletinin fiyatı 10,5 lira, öğrenci bilet fiyatı ise 7,5 liraydı. Mersin - Tarsus sivil yolcu fiyatı 6, öğrenci bileti ise 5,5 liraydı. TÜİK  2022 yılı Mayıs ayında yıllık enflasyon oranını yüzde 73,50 olarak açıklarken, Ulaştırma ve Alt Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, son zamla birlikte 6 ayda tren bilet fiyatlarına yaklaşık yüzde 175’lik zam gerçekleştirdi.