Destek belediyeden, üretim çiftçiden | Güney Gazetesi Mersin

Destek belediyeden, üretim çiftçiden

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Dalakderesi Mahallesi’nde düzenlenen ‘Sulama Borusu, Kaz ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’ne katılarak Akdeniz, Erdemli ve Toroslar’daki üreticilerle buluştu.

Destek belediyeden, üretim çiftçiden

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde kentte tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak, üreticiye destek olmak adına makine ekipman, fide-fidan, sulama borusu ve hayvan dağıtımlarını sürdürüyor.

Uzun vadeli projelerle hayata geçirilen desteklerin yeni sahipleri Akdeniz, Erdemli ve Toroslar’daki üreticiler oldu. Başkan Seçer’in katılımıyla Toroslar ilçesi Dalakderesi Mahallesi’nde “Destek Büyükşehir’den Üretim Çiftçiden” mottosuyla ‘Sulama Borusu, Kaz ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’ düzenlendi.

Düzenlenen törende; Akdeniz'e 3604 metre, Erdemli'ye 4000 metre ve Toroslar’a da 5012 metre olmak üzere toplamda 12 bin 616 metre hdpe borusu desteği yapıldı.

Erdemli Ziraat Odası’na 1 adet taş kırma makinesi, Toroslar ilçesi Ayvagediği Sulama Kooperatifi’ne 1 adet ceviz soyma makinesi ve Akdeniz Ziraat Odası’na 1 adet bitkisel atık kıyma makinesi dağıtıldı. Kadınların yükünü hafifletecek hamur yoğurma makineleri de muhtarlıklara teslim edildi. Toroslar’a 7, Akdeniz'e 6,  Erdemli'ye de 2 olmak üzere toplam 15 adet hamur yoğurma makinası verildi.   

Bu yıl 35’i kadın olmak üzere 50 yetiştiriciye 100’er adet kaz dağıtımı yapılacak. 5 üreticiye de 1000’er adet kaz verilecek. Ayrıca her yetiştiriciye, 600 kilogramlık yemler de teslim edilecek.

 

“KAZLARIMIZ, ‘MERSİNDEN’ MARKASIYLA SATILDI”

 

Akdeniz, Erdemli ve Toroslar ilçelerine verilen destekler hakkında bilgiler paylaşan Başkan Seçer, “Bugün burada Toroslar, Erdemli ve Akdeniz ilçelerimizin üreticilerine sulama borusu ile bazı alet ekipmanlar vereceğiz. Nedir bunlar? Ceviz soyma, taş kırma ve hamur yoğurma makinesi. Bunlardan en önemlisi bence hamur yoğurma makinesi. Kadınların işlerini kolaylaştırıyor. Böylece sabahın kör karanlığında kalkma derdi de ortadan kalkıyor. Bir de geçen yıl başladığımız, hani bu sadece Kars'ta kaz yetişir diyorlar ya sanki başka memlekette kaz yetişmezmiş. Vallahi biz üreticilerimizle geçen yıl yetiştirdik ve Türkiye'nin en büyük, en önemli zincir marketlerinde de gayet güzel ‘Mersinden’ markasıyla satıldı. Yiyenlere afiyet, şeker olsun. Üreticilerimiz için de Allah bereket versin. Demek ki çalışınca her yerde oluyor” diye belirtti.

 

BU ÜRETİMLER KADINLARIMIZA MUAZZAM DESTEK SAĞLIYOR”

 

Bu yıl 35’i kadın toplam 50 yetiştiricinin her birine 100 kaz vereceklerini belirten Başkan Seçer, “Ayrıca belediyemizin de içinde olduğu 1000'er adetlik üretim yapacağız, bu kadınlarımızın yanında. Her yetiştiricimize de yem desteği vereceğiz, 600 kilogram. Bu üretimler kadınlarımıza muazzam destek sağlıyor. Onlar da kendilerini iyi hissediyor. Diyor ki ‘Bak ben de çalışıyorum, ben de kazanıyorum. Kocamın eline bakmıyorum. Çocuğuma harçlık verirken kendi kazancımdan olduğu için daha çok hoşuma gidiyor.’ Ben kadın üreticilerle konuştum. Bana böyle söylediler. ‘Kendim çalıştığım zaman, kocamdan aldığım harçlıktan benim için daha değerli. Hele hele bunu çocuğa harçlık olarak verdiğim zaman değme keyfime’ diyorlar. Bana kadınlarımız söylüyor. Doğru mu söylüyorlar? Doğru söylüyorlar tabii. Söylediğim gibi bu üretimi geçen yıl da yapmıştık, inşallah gelecek sene de bunu devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

“13 İLÇEMİZDE 60 ÜRETİCİMİZ BİZDEN 1500 HAYVANINI ALACAK”

 

Başkan Seçer, tarımsal alanda büyük takdir toplayan ve Türkiye’ye örnek gördüğü ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesine de değindi. Başkan Seçer, “2 yılda 3 bin hayvan verdiğimiz 120 üreticimizin 63 üreticisi kadınlarımız, bacılarım. Ellerine sağlık çalışıyorlar. Yine bu yıl dağıtımlarına bayramdan önce başlayacağız. Bayram arifesinde bayram hediyesi olarak, üreticilerimiz tespit edildi. 13 ilçemizde 60 üreticimiz bizden 1500 hayvanını alacak. Ellerine kollarına sağlık, bereket versin. İnşallah her emeğimizin karşılığını alırız” diye konuştu. (Haber Merkezi)

-----------------------------------------------------------------------/

------------------------------------------------------------------------/

Üreticiler desteklerden memnun

 

Erdemli Kargıpınarı Sulama Kooperatifi Başkanı Hilmi Dudaklı, “Bu kadar güzel bir coğrafyada bu kadar güzel hizmetleri görmek bizleri gerçekten çok mutlu ediyor. Sayın Başkanıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, “Kendisine çok çok teşekkür ediyoruz. Bize bir taş kırma makinesi hediye etti. Sağ olsun, var olun Başkanım” sözlerini kullandı.

Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Bu destekler, bu hizmetler çiftçilerimiz tarafından hiç unutulmayacaktır” dedi.

Darısekisi Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Yaşar Gündoğdu, “Bizim için bir nimet, bir ekmek gibi. Çok memnunuz. Özellikle şimdiki hayvan projesi var ya bulunmaz bir nimet. Biz üretmezsek, şehirli aç kalır. Biz aç kalırız. Ben 78 yaşındayım hala üretiyorum” dedi.

Musallı Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Osman Kuru, “Bizim de boru ihtiyaçlarımız var. Bütçemiz yetmiyor, alamıyoruz. Sağ olsun Başkanımız bize yardımcı oldu. Su her şey bizim için. Su oldu mu verim artıyor. 50 kilo veren ağaçlarımız 100 kilo vermeye başladı. Verimlerimiz arttı. Sağ olsun Başkanımız yanımızda duruyor. Her ihtiyacımıza karşılık veriyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)