“O BAKANIN İMZASI MERSİN HALKINDAN GÜÇLÜ MÜ?” | Güney Gazetesi Mersin

“O BAKANIN İMZASI MERSİN HALKINDAN GÜÇLÜ MÜ?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine konuşma yaptı.

“O BAKANIN İMZASI MERSİN HALKINDAN GÜÇLÜ MÜ?”

Sürekli olarak Çevre Kanunu'nda değişiklik yapıldığını ama anlayışın değişmediğini ifade eden CHP’li Başarır, “Mersin'de son bir ayda yaşanan 2 büyük rezaleti, gerçekten Mersin'i, Mersinliyi üzen durumu burada anlatmak isterim. Bakın, Mersin Yenişehir İlçesi’nde bulunan PTT Tesisleri bir kamu arazisi. 1996 yılında kamu hizmet alanı ve park alanı olarak büyükşehir belediyesi karar aldı, 2021 yılında Cumhur İttifakı'nın Meclis üyeleri, Millet İttifakı'nın Meclis üyeleri oy birliğiyle karar aldı, ‘Burası kamu hizmet alanı, park alanı, yeşil alan’ dedi ama geçen hafta Çevre Bakanı bir kararla burayı konut ve ticaret alanına çevirdi. Şimdi, ben merak ediyorum, siz, o Bakan, o Bakanın imzası Mersin halkından güçlü mü? Cumhur İttifakı'nın Meclis üyeleri, onlar oy vermiş, tüm Mersin oy vermiş ve yaklaşık 12 dönüm bir yer. Şimdi, burayı Çevre Bakanı ne hakla konuta açıyor? Yani, bir kente böyle bir ihanet yapılabilir mi?” dedi.

Erdemli ilçesi Tırtar Mahallesi’ndeki çiftçilerin yüz elli yıldır zeytin, limon ve tarım ürünleri yetiştirdiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Bu bölge dededen, babadan, atadan, Osmanlı'dan beri ve üçüncü derece sit alanı. Aynı Çevre Bakanı önce orayı sit alanından çıkarıyor, sonra orayı ticari alan ilan ediyor ve yakın bir şirkete satıyor. Geçen hafta polis zoruyla o çiftçilerin gözyaşlarıyla evleri barkları, ahırları yıkıldı. Ben bu durumdan utanç duyuyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

“Bu alanı size katlettirmeyeceğiz”

Mersin’de bulunan PTT tesislerinin arazisini konut ve ticaret yapılaşmasına açma girişimine tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel “Büyükşehir Belediye Meclisinin arkasından dolanarak alan ranta açılmak isteniyor” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Gökçel, “Mersin’in incesi konumundaki Yenişehir Sahil Yolunun sonunda bulunan PTT tesisleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ranta kurban edilmek isteniyor” dedi. Mersin Büyükşehir meclisinin arkasından dolanarak Mersinlinin olan bu yeşil alanı size katlettirmeyeceğiz. Bununla ilgili mecliste de her yerde de mücadele edeceğiz. Ve bu alanı yeşil alan olarak korumaya devam edeceğiz” diye tepki gösterdi. (Haber Merkezi)