“Halkımız yoksullaştı” | Güney Gazetesi Mersin

“Halkımız yoksullaştı”

EMEK Partisi Mersin İl Örgütü (EMEP), asgari ücretinin yükseltilmesi ve hayat pahalılığının önüne geçilmesi amacıyla, ‘Geçinemiyoruz’ adlı imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına katılın yüksek olduğunu söyleyen EMEP Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, “İşçi ve emekçilerin aldığı maaşla hayatlarını idam ettirmeleri neredeyse imkansızdır. Asgari ücret tekrardan gözden geçirilmeli” dedi.

“Halkımız yoksullaştı”


MAYSA DERYAYEVA

 

EMEP Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, her geçen gün hayat pahalılığının artması, temel tüketim ürünlerine her gün zam gelmesi işçi kesimi zor duruma soktuğunu söyledi.  

Kaya, asgari ücretle geçinmeyin imkânsız olduğunu belirtti. Kaya, “İşlerin ve emekçilerin yaşam koşullarının, taleplerinin gündemleşmesi noktasında partimizin bir kararı vardı. Özellikle son zamlarla birlikte emekçiler açısında konut hakkı, kirada kalanlar için yaşanmaz hale geldi. Ülkede her şeye zam gelirken, sadece zam gelmeyen işçi ve emekçilerin ücretlerindeydi. Asgari ücret yıl başında 4 bin 250 lira oldu ancak şubat ayından başlayıp asgari ücret önemini kaybetti. Asgari ücret tespit komisyonu derhal toplanmalı, yeniden asgari ücret yoksulluk sınırında tespit edilmesi gerekiyor. İşçi ve emekçilerin aldığı maaşla hayatlarını idam ettirmeleri neredeyse imkansızdır” diye konuştu.

 

“BİZDEN ÇALDIKLARINI GERİ ALACAĞIZ”

 

EMEK Partisi Mersin İl Örgütünün başlattığı ‘Geçinemiyoruz’ adlı imza kampanyasına vatandaşlarının katılımının yüksek olduğunu söyleyen EMEP Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, “Kampanyamız oldukça dikkat çekici olup, katılım oranı yüksek. Özellikle hayat pahalılığından şikayetçi olan birçok kesim var. Bizim standımızı görüp kendiliğinden imza atmak için gelen vatandaşlarımız var” dedi.