Emekliler hayal kırıklığına uğradı | Güney Gazetesi Mersin

Emekliler hayal kırıklığına uğradı

Tüm Emekli-Sen Tarsus Temsilcisi Hüseyin Pala, AKP iktidarının kamu çalışanları için hazırladığı ek gösterge yasa teklifinin emeklilerin beklentilerine yanıt vermediğini söyledi. Pala, “Sadece kamu emekçilerine yönelik yapılan bu düzenleme emekliler arasındaki ayrımcılığı körükler tarzdadır. Emekliler arasında statü farkı kaldırılmalı ücret ve aylık açısından emekliler eşitlenmelidir” dedi.

Emekliler hayal kırıklığına uğradı

ABİDİN YAĞMUR

 

Tüm Emekli-Sen Tarsus Temsilciliği, TBMM’de görüşmeleri süren ek gösterge düzenlenmesiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Yarenlik Alanındaki basın açıklamasında konuşan Tüm Emekli-Sen Tarsus Temsilcisi Hüseyin Pala, çalışanlar ve emekliler için bugüne kadar iyileştirici hiçbir karar ve uygulaması olmayan siyasi iktidar, bu olumsuz tavrını ve tercihini ek gösterge çalışmasında da sürdürdü. Ücret dengesizliğini, adaletsizliğini gidereceğiz diye bir yıl önce başladıkları bu çalışma tam anlamıyla “dağ fare doğurdu” denecek şekilde sonuçlanmıştır” dedi.

 

“EŞİTSİZLİKLER İÇERİYOR”

 

Teklif edilen düzenlemede ek göstergenin, işkolları ve işkolunun kendi arasında eşitsizlik ve dengesizlik oluşturduğunu ifade eden Pala, “Örneğin sağlık işkolu hizmet üretimi açısından bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekirken kimi unvan ve meslek grupları öne çıkarılmıştır. Kimi unvan ve meslek grupları “alanında eğitim / alan dışı eğitim” diyerek kendi içlerinde bile ayrımcılığa tabii tutulmuşlardır.  Ek gösterge ile sağlanacağı söylenen artış kimi unvan ve meslek gruplarında asgari ücretin günlük tutarı bile değildir. Bu haliyle bile uygulamanın niye 15 Ocak 2023 tarihine ertelendiği belli değildir. Ek göstergelerdeki 600 puanlık artış 118 TL ile 1391 TL arasında her unvan ve meslek grubuna değişik yansımıştır. Bu durum eşitsizliğin artarak devam ettiğinin en büyük ispatıdır” dedi.