‘Gaipten Sesler’ sergisi sanatseverleri bekliyor | Güney Gazetesi Mersin

‘Gaipten Sesler’ sergisi sanatseverleri bekliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Salonunda ‘Gaipten Sesler’ resim sergisinin açılış töreni düzenlendi. ‘Gaipten Sesler! Resim sergisi 17 Haziran tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

‘Gaipten Sesler’ sergisi sanatseverleri bekliyor

MAYSA DERYAYEVA

 

‘Gaipten Sesler’ resim sergisinin açılış töreni gerçekleşti. Törende Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Roman Orkestrası Konseri, sergiye gelen sanatseverlere müzik dolu anlar yaşattı.

Sergi açılışını yapan Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurseren Tor, ‘Gaipten Sesler’ resim sergisine toplamda 50 sanatçının katıldığını söyledi.

 

 

Tor, “Bu sergide yaşamı, yaşanır kılmak, sanatçının kendisini ve beraberinde Mersinliyi sanatın hazzına kavuşturmak hedef alınmıştır. Bazı kültürlerde olduğu gibi, kültüre ve sanata bakış, kentimizde de kendi içinde yaratıcı düşünceye ilişkin yanlış söylemleri barındırmaktadır. Bu söylemler, giderek kuşaktan kuşağa aktarılmakta yaratıcı genç neslin, yetişkin bireyin, yöneticinin ve tüm toplumun cesaretini kırmaktadır. Bu tür yanlış söylemler, dayanaklarını kimi zaman yanlış biçimde oluşmuş ama süregelen bireysel ve toplumsal güvensizlik duygusundan almaktadır. Kentimizde sanatımız egemen kültürün etkisi altındadır ve yeni yaratıcı ürünler ortaya koyması mümkün değildir. Kentimizde kültür sanat, dinsel, cinsel, siyasi tabu ve yasaklarla doludur. Yaratma işlevi her alanda engellenmektedir” diye konuştu.

 

“SANATSEVERLERİ SERGİMİZE KATILIMA ÇAĞIRIYORUZ”

 

‘Gaipten Sesler’ resim sergisin 17 Haziran tarihine kadar Mersinlileri beklediğini ifade eden Tor, “Çok katılımlı bir karma sergi olarak toplumu doğrudan sanatla buluşturmak bu sergide çok anlam yüklenmektedir. Yaklaşık 50 sanatçının katılacağı Gaipten Sesler sergisi içimizden ve bilmediğimiz yerden gelen fısıltılarla Mersinliyle birlikte olacaktır. 50’den fazla eserin sergileneceği sergi geçmişteki güç sanat öğelerinin günümüze gelene kadar toplumları ve insanları etkilemiş olması şaşırtıcı değildir. Bu etkilenimler, üst üste birikerek, evrensel kültür ve sanatı oluşturmuştur” dedi.