“Basına Baskı Demokrasiye Saldırıdır’ | Güney Gazetesi Mersin

“Basına Baskı Demokrasiye Saldırıdır’

Mersin’de gazeteciler, Diyarbakır’da 21 meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Basına yapılan baskının bireysel olarak sadece gazetecilere değil, halkın haber alma hakkına, aydınlanma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne ve demokrasiye saldırı olduğunu dile getiren gazeteciler, basın çalışanlarına karşı yapılan baskı ve gözaltılara son verilmesini istedi.

“Basına Baskı Demokrasiye Saldırıdır’

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin’de gazeteciler, Diyarbakır’da 21 meslektaşlarının gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’nde yapılan açıklamaya İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Mersin Temsilcisi Hediye Eroğlu, çok sayıda gazeteci ve HDP İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş katıldı. Gazeteciler adına açıklama yapan Gamze Şimşek, yapılan gözaltıların kişilere dönük olmadığını, gazetecilik mesleğine dönük olduğunu belirtti.

 

“GAZETECİLERE YAPILAN BASKI KABUL EDİLEMEZ”

 

Baskılarla icra etmeye çalıştıkları gazetecilik mesleklerinin Diyarbakır’da yine darbe aldığını ifade eden Şimşek, 21 gazetecinin dosyada gizlilik kararıyla gözaltına alındığını belirtti.  Gazeteciler olarak sansür ve mecburi oto sansürlerle çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Şimşek, iktidarın gazeteciler üzerine yaptığı baskının kabul edilemez olduğunu söyledi.  Şimşek, “Dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş başkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Feynaz Koçuk, Lezgin Akdeniz, Mehmet Ali Ertaş ve Kadir Bayram gözaltına alındı. Gerçeğin tersyüz edildiği bir dönemde gazetecilere daha fazla görev düşmektedir. En ufak bir eleştirinin soruşturma, gözaltı ve tutuklama gerekçesi yapıldığı Türkiye’de on yıllardır olduğu gibi bugün de hakikatin peşinde koşan gazeteciler, gerçeği açığa çıkarmak için gece gündüz çalışmakta, mesleğin onurunu yükseltmektedirler” diye konuştu.

 

“BU SALDIRI SADECE GAZETECİLERE YÖNELİK DEĞİL”

 

Basına yapılan baskının bireysel olarak sadece gazetecilere değil, halkın haber alma hakkına, aydınlanma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne ve demokrasiye saldırı olduğunu dile getiren Şimşek, “Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl açıkladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer almaktadır. Ülkemizde gazetecilere yönelik tehdit, baskı, saldırılar sürerken, Diyarbakır’da meslektaşlarımızın gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Mesleğimize yapılan bu saldırılar biz gazetecileri sanılanın aksine daha da dayanışmaya ve mesleğinin gereklerine sahip çıkmaya itiyor.  Düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadığı sürece demokrasi olmayacağını biliyoruz” dedi.

Son olarak çağrıda bulanan Şimşek, “Buradan tüm partilere ve kurumlara gazeteciliği sahiplenmeye, iktidara da mesleğimize dönük baskılara son vererek, Diyarbakır’da gözaltına alınan meslektaşlarımızı serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz. Demokratik bir Türkiye için düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın. Gazetecilik suç değildir! Tüm gözaltıları serbest bırakın” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan İHD Şube Başkanı Hakkı Demir, gazetecilere dönük baskıları kınadı. İktidarı gazetecilere dönük baskılara son vermeye çağıran Demir, dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.