“Bu memleket sizin babanızın malı mı?” | Güney Gazetesi Mersin

“Bu memleket sizin babanızın malı mı?”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, PTT tesislerinin arazisini konut ve ticaret yapılaşmasına açtıktan sonra satışa çıkarmak istediği gazetemiz tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Konu Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde de gündeme geldi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, arazinin sosyal alan olarak kullanılmasından yana olduklarını ifade etti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de arazinin yapılaşmaya açılmasına karşı çıktı. Seçer, Ankara’ya “Bu memleket sizin babanızın malı mı?” diye seslendi.

“Bu memleket sizin babanızın malı mı?”


MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin şehir merkezinin en değerli noktalarından birinde bulunan PTT tesislerinin yıkılacağı, yıkımın ardından kazanılacak 14 bin 589 metrekarelik alanda zemin + 10 kata kadar konut ve ticari alan yapılaşmasına olanak tanınacağı gazetemizin haberiyle kamuoyuna duyurulmuştu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Mersin’deki belediyeleri devre dışı bırakarak yapmak istediği bu değişiklik girişimi Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündeme geldi.

Konuyla ilgili görüşmeler sırasında meclis tutanaklarına yansıyan konuşmalar şöyle:

 

“ŞEHRİN BAĞRINA HANÇER GİBİ SAPLANIR”

 

Abdurrahman Yıldız (CHP): Bizim 5 binlik planlar hazırlanırken PTT Başmüdürlüğü söz konusu alanın satılmasını talep etmişti, bu meclis o zaman bu talebi reddetmişti. Fakat bazı güçler Ankara üzerinden ilgili alanın kamusal alan olmaktan çıkarıp, ticaret ve konut alanı yapılmasını, 10 kata imar verilmesini planlayıp Yenişehir Belediyemize gönderdiler. Daha sonra bu konu Büyükşehir Meclisine gelecek. Bizim şehrin bağrına hançer gibi saplanacak bu projeye kökten karşı çıkmamız gerek. Nitekim o bölge şehrin incisi gibi bir yer. PTT’nin burada işi bitmişse, kamu burayı park ya da yeşil alan yapmalı. Ankara’da oturup o bölgede konut ihtiyacı var denmiş, ama oranın konuta değil yeşil alana ihtiyacı var.”

 

AKP’Lİ ÜYE: BAKANLIĞA BİR TEKLİF SUNULMUŞ

 

İsmail Yerlikaya (AKP): PTT tesisleri afet riskli yapı olarak sayılıyor ve PTT burayı kullanmıyor. PTT kurumu Yenice’de yeni bir alana taşınmak istiyor. Burası şu an PTT uhdesinde ve Bakanlığa bir teklif sunulmuş, onunla ilgili de görüşler alınıyor, olay bundan ibarettir. PTT arsası ile ilgili Bakanlığın yasalardan gelen bir hakkı var. Oraya yakın bir alanda Yenişehir Belediyesi’nin fuar alanı var. Beş ay önce Yenişehir Belediye Başkanı o alanı Turizm ve otel alanı yapmak istiyordu, komisyona bu teklifte bulundu.

 

ÖZYİĞİT: KARŞI ÇIKACAĞIZ

 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit: “Belgeye bakan adına imza atan bakan yardımcısı, konut ihtiyacı sebebiyle burada konuta ve ticarete açma teklifini soruyorlar ve fikrimizi soruyorlar. Mersin’de konut sorunu olabilir, biz bu sorunu kentsel dönüşümle çözeceğiz. Onlara cevap olarak, 2018 yılından beri sizin önünüzde bekleyen Eğriçam’da 34 hektarlık alan üzerine kurulu kentsel dönüşüm projemiz var. Bize izin verin ve önümüzü açın bu sorunu böyle çözelim. Bizim fuar merkezini ticari ve turizm alanı teklifimiz konuşuldu. Orada yapmak istediğimiz kent meydanı yapmaktır. Ankara’dan oturup kentin konut ihtiyacını bu şekilde gidermek istemeleri oldukça manidar. Biz buna karşı çıkacağız ve oranın sosyal alan olarak kullanılması uygun olacaktır.”

 

SEÇER: KARDEŞİM SEN TÜCCAR MISIN?

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: "PTT’ye ait söz konusu arazi çok önemli ve değerli. Mevcut yasalara göre Çevre Bakanlığı resen düzenleme yapar. Bunlar son iktidar dönemine ait uygulamalar, yerelin haberi olmadan resen yapılan işler. Sadece bu değil, bunun gibi kentin istikbalini ilgilendiren onlarca proje bakanlıklar tarafından müdahale ediliyor. Kentin 5000’lik projesinin bu kentin yapması gerekir. Sayın Yerlikaya alan üzerindeki tesislerin riskli olduğunu söylüyor. Biz onu değil, o arsanın değerini tartışıyoruz. Orası kamu alanı ama oraya turizm ve ticaret alanı yapılmak isteniyor. Kamu ticaret mi yapıyor? O zaman bütün kamu mülklerini satıp ticarete ve ranta açalım. O arsanın imar değişikliğiyle elde edilecek rantı nereye gidecek? Buradaki belediyelerin bu arsa ile ilgili bir tasarrufu olabilir mi? Büyükşehir Belediyesi arsa fakiri bir belediye, kendisine kamusal hizmet verecek alanlar arıyor. Bize nezaketen ihtiyacımız olup olmadığını sormadan resen ‘PTT arazisini biz turizm ve ticarete dönüştürelim önce gönderelim bakanlığa sonra göndersinler önümüze biz bunun gereğini yaparız’ diyorlar. Kardeşim sen tüccar mısın? Bu memleket sizin babanızın malı mı? PTT kamu kurumu, yerelden, kurumlardan bir görüş alın. İşin adı konmuş, bizden görüşte isteseler de sadece şekil şartını yerine getirmek için. Biz olumsuz görüş aktarsak da zaten işin adı konmuş. Bir anlamda bizi enayi ve aptal yerine koymak istiyorlar. Bizim öyle bir halimiz yok. Bu memleket kimsenin malı değil, her yasa faydalı değildir. Bu işleminde faydalı olmadığını düşünüyorum ve sonuna kadar buna karşı çıkacağım. Ayrıca Yenişehir bunu yerelde komisyonlara ve meclise soruyor. Bizden habersiz kamu alanlarında yapılan şeylerin yanlış olduğunu söylüyoruz. Biz Ankara’ya bu kadar mahkum olamayız.”

 

 

Taşucu duvarı da gündeme geldi

 

Taşucu Limanı’nda yapılan inşaata değinen CHP’li Meclis üyesi Abdurrahman Yıldız, Taşucu limanında ve arkasındaki 600 dönümlük arazide yapılacak olan inşaat çalışmasının kentin ekolojisine zarar vereceğini belirtti.

Yıldız, “ÇED Raporunda liman alanının plaja doğru genişletilmesi ve arkasındaki alanın sanayi alanı yapılması planlanıyor. ÇED raporunda olması gereken ama eklenmeyen bişey var. Orada Taşucu mahallesinin göbeğinde kilometrelerce duvar çekildi. Üç metre boyunda bir metre kalınlığında bir sur plajın ortasına çekildi ve halkın plajı kullanılamaz hale getirildi. Bu tarz çalışmaların kente zarar verdiğini düşünüyorum. Belediyenin, meclisin ve kamuoyunun bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“MEVZUAT DIŞINA ÇIKILIŞA SEYİRCİ KALAMAYIZ”

 

Taşucu limanı ile ilgili gelişmeleri takip ettiğini söyleyen Başkan Seçer, Mersin’de liman, sanayi, iş sahaları ve konutlara alan açılabileceğini ama mevzuat çerçevesinde bu çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Mevzuat dışı çalışmalarda sessiz kalamayacaklarını belirten Seçer, “Bazı konularda şunu da gözlemliyoruz, yasaların arkasından dolanarak bazı işlerin çevrildiğinin farkındayız. Liman özelinde konuşacak olursak Mersin Büyükşehir Belediyesinin çalışma alanında olan bölgelerle ilgili hiçbir şeye asla seyirci kalamayız. Mevzuat dışına çıkıldığında gerekli müdahaleyi yaparız. Diğer kurumlara ait yerlerde yapılan yanlışlara da eğer kurum gerekli refleksi göstermiyorsa, biz görüş olarak olması gereken şeyi söyleriz”