Enerjimizi ısıtma ve soğutmaya harcıyoruz | Güney Gazetesi Mersin

Enerjimizi ısıtma ve soğutmaya harcıyoruz

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, “Ülkemizde enerjinin yüzde 40’a yakını konutlarda tüketiliyor. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 80’ni soğutma ve ısıtmada kullanıyoruz. Ülkede enerji tasarrufu konusunda mutlaka bir gerçekçi bir plan yapılıp, yürürlüğe konulmalıdır” dedi.

Enerjimizi ısıtma ve soğutmaya harcıyoruz


MAYSA DERYAYEVA

 

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (Verimder), konutlarda ve üretimde elektrik enerjisinin kullanımına dikkat çekmek ve kaynakları daha verimli kullanarak gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakılması amaçlıya ‘Enerji Verimliliği ve Gelecek’ başlıklı toplantı düzenledi.  Düzenlenen toplantıya Merin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, TMMOB’a bağlı odaların başkanları katıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, pandemi sürecinde sıkıntılı bir dönemden geçildiğini ve pandemi sürecinde çok şeyin öneminin farkına varıldığını söyledi. Kızıltan, enerjini tüketiminin en çok konutlarda kullanıldığını ifade etti. Kızıltan, “Enerjiyi boşa harcamayın. Çok sıkıntı yaşadık pandemi sürecinde ve çok şeyin önemini anladık. Pandemi bizi birçok şeyi hatırlattı. Enerji olmazsa hiçbir şey yapamayız. Enerji olmazsa üretim, çalışmalar durur. Enerji çok önemli bir nimettir ve en pahalı temin ettiğimiz bir nimetti. Onun için enerjimizi boşuna harcamamız gerekiyor. Aslında israf yapmamanın enerjiyi kullanmanında iyice kafalarımıza sokulması gerekiyor. Ülkemizde enerjinin yaklaşık yüzde 40’a yakını konutlarda tüketiliyor. Bu konutlar tüketilen enerjinin yüzde 80’ni soğutma ve ısıtmada kullanıyor” dedi.

 

“KONUTLARDA YALITIM SİSTEMİ ÖNEMLİ”

 

Kullanılan cihazların verimliliğinin önemine vurgu yapan Kızıltan, “Eğer kullandığımız cihazların verimlilik değeri yüksekse, daha az enerji tüketirsin. Birçok fabrikalarımız tesislerini gözden geçirmesi gerekiyor.  Verimliliği düşük, eskimiş cihazlarını önemli bir miktarda elektrik motorları çalışır sanayide bunlarında verimliliği yüksek cihazlarla değiştirmesi gerekiyor. Konutlarda yalıtım sistemi önemlidir. Ülkede enerji tasarrufu konusunda mutlaka bir gerçekçi bir plan yapılıp, yürürlüğe konulmalıdır” diye konuştu

 

 

“ENERJİ DEMEK PARA DEMEKTİR”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, enerji verimliliği konusunun uzmanlık bir konu olduğunu söyledi. Enerjinin para ve çevre olduğunu söyleyen Seçer, “Enerji verimliliği konusu bir uzmanlık konusudur. Enerji özellikle biz Mersin’de yaşayanları ve Türkiye’de yaşayanları bütün bir ülkeyi ilgilendiren en önemli konu. Enerji demek para, çevre demek ve enerjiyi bilinçsizce kullandığımız zaman iki kaybımız olur.  Birincisi para kaybımız ve ikincisi çevreyi kirletiyoruz çünkü daha fazla enerji tüketiyoruz. Olması gerekenden daha etkili kullandığımız enerjiye harcadığımız, çevreye verdiğimiz tahribatın oranı yükseldi” dedi.

 

“SULAR İDARESİNİN EN BÜYÜK GİDERİ ELEKTRİK”

 

Sular İdaresinin en büyük giderlerinden birinin elektrik enerjisi olduğunu belirten Seçer, “Ar Ge yeniyi aramak daha iyiyi aramak, araştırmak başta enerjiyi korumaktır. Çünkü sular idaresinin en büyük giderlerinden biri elektrik enerjisidir. Bir geldik gördük ki yanlış ödemelerden, yanlış abone olmalarından kaynaklı 100 lira ödememiz gereken faturalar 130 liraya ödemişiz. Yüzde 30’luk bir kayıp bu bir parasal kayıp diğer bir konu enerji sık adasını kuralım. Şu anda yüzde 60 seviyelere geldi bütün sistemi SKADA ile takip ediyoruz. Pamukluk Barajı tarımsal sulama ve Mersin’in içme suyunu sağlayacak önemli bir yatırım. Orman Bakanı ve Tarım Bakanıyla bu konuyu görüştüm. Oradaki su ishale hattı yatırımı DSİ’yle yapıp, bizi borçlandırıp teslim etmesi lazım. Umut ediyoruz kısa sürede bunu başarabilirsek, Mersinliler enerji tüketmeden hem de cebinden fazla para ödemeden su kullanma imkanına sahip olacaklar.  3 Megabaytlık güneş enerjisi sistemimiz var ve 60 bin konutu aydınlatıyor. Bu yıl sonuna kadar 18 bin megabayta çıkacağız, yatırımlarımız devam ediyor. Çöpten elektrik üretimimiz 134 bin konutta çıkacak.  Her geçen ay üzerine ekliyoruz ve elektrik üretimden artış var” ifadelerini kullandı.