“Nükleerin faturasını halka ödetecekler” | Güney Gazetesi Mersin

“Nükleerin faturasını halka ödetecekler”

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, 5-11 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Atatürk Parkında basın açıklaması düzenledi. Etkinlikte “Nükleer Yaşatmaz Öldürür”, “Ormanlar Madencilerin Değil Sincaplarındır”, “Akkuyu Çernobil Fukuşima olmayacak” yazılı pankartlar açıldı.

“Nükleerin faturasını halka ödetecekler”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Osman Koçak, Dünya Çevre Gününde, Mersin Limanının Atatürk Parkına genişleme projesi ve Akkuyu Nükleer Santralın çevreye, doğaya, canlılara vereceği zarara dikkat çekti.

Koçak, “Mersin Limanının Atatürk Parkı’na yönelik genişlemesi, doğada, canlılarda ve insanlarda, gerçekleşmesi ihtimallere bağlı ekonomik getirisini kat kat aşan kayıplara yol açacaktır.  Biz Mersin NKP olarak Mersin Limanının Atatürk Parkına genişlemesine karşı mücadeleye desteğimizi, olabildiğince katkımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

“ŞİRKETLER KAZANIYOR, HALK ÖDÜYOR”

 

Denize, karaya, havaya, tüm canlılara ve insanlara nükleer santrallerin zararından bahseden Koçak,  “Toplumun farklı kesimlerinde farklı nedenlerle nükleer santral yapımına karşı çıkılmaktadır. Bütün karşı çıkışların inşaatın durdurulması hedefinde yoğunlaştırılması sonuç alıcı olacaktır. Akkuyu NGS’nin sadece inşaat sürecinde dahi yaşanan sorunlar, patlamalarla yaratılan sayısız yer sarsıntıları, kazalar, iş cinayetleri, işçilerin insan onuruna aykırı iş ve yaşam koşulları, inşaatın kendisinin doğaya ve canlılara zararları, Çalıştırıldığında yaratacağı zararların somut kanıtlarını bugünden ortaya koymaktadır. Bu denli zararlı bir yatırım neden yapılmaktadır? İnşaat maliyetinin yarısını oluşturan 11 milyar doları Rusya başta İçtaş öncesinde Cengiz Holding ve MEFA olmak üzere taş, toprak, hafriyat, beton taşeronu 400 yerli ve milli firmaya ödemiştir, ödemektedir. Bu kredi kat kat faiziyle elektrik faturalarımızla bizlerden tahsil edilecek, Rusya’ya ödenecektir. Yerli ve milli sermayedarlarımız da karlarına kar katacaklardır.  Mersin NKP Akkuyu’da, Türkiye’de, Bölgemizde ya da Dünyanın herhangi bir yerinde nükleer santrallere karşıdır. Ve Akkuyu NGS’ye karşı mücadelesini inşaat durdurulana kadar, sökülene kadar sürdürecektir.