Kaplumbağalar için sahil temizliği | Güney Gazetesi Mersin

Kaplumbağalar için sahil temizliği

Akdeniz’in simgesi caretta carettaların yumurtalarını bırakmak için kumsala çıkmaya başlamasına sayılı günler kala “Erdemli Doğa Müfettişleri” detaylı temizlik çalışması yaptı.

Kaplumbağalar için sahil temizliği


Erdemli Belediyesi koordinesinde çocuklar tarafından kurulan “Doğa Müfettişleri” caretta carettaların sahile çıktığı ve kum zambaklarının doğal yetişme alanı olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı ve Tabiat Parkı’nda üreme dönemi öncesinde temizlik çalışmasına başladı.

Doğa müfettişleri, kendilerine eşlik eden belediye temizlik işlerine bağlı ekiplerin de desteğiyle 25 kilometrelik sahil bandında aşamalı temizlik yaptı. Başta plastik olmak üzere çevredeki tüm atık maddeleri toplayan çocuklar vatandaşlara da örnek oldu.

 

“CARETTALAR SAHİLE ÇIKIYORSA, DOĞA ADINA UMUT VAR DEMEKTİR”

 

Yapılan bu çalışmalarla, doğa adına umut olmayı hedeflediklerini belirten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Akdeniz’de kum zambakları çiçek açıyorsa, Caretta carettalar sahile çıkıyorsa, doğa adına umut var demektir. Caretta carettaların doğaya çıktığı bu süreçte, onlara temiz bir çevre, temiz bir doğa bırakmak adına doğa müfettişlerimizle birlikte, gençlerimizle birlikte sahillerimizi temizliyoruz" dedi.

Doğanın sadece insanlara ait olmadığını anımsatan Doğa Müfettişleri Proje Koordinatörü Kamil Boran, “Tüm canlılara ait olan bir yerdir. Lütfen herkes bu bilinçle hareket etsin" diye konuştu.

Carettaların bu dönemde yumurtlamak için sahillere geleceğini aktaran çocuklar da onlar için Erdemli’deki kumsal alanlarda detaylı temizlik çalışması yaptıklarını aktardı.

Çevre temizliği yaparken en çok plastik şişe ve benzeri atıklarla karşılaştıklarını kaydeden çocuklar, herkesin duyarlı olmasını istedi. (Haber Merkezi)