CHP, Gezi eylemlerinde ölen gençleri andı | Güney Gazetesi Mersin

CHP, Gezi eylemlerinde ölen gençleri andı

CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanlığı, Gezi eylemlerinin 9.yıldönümü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden gençler anıldı.

CHP, Gezi eylemlerinde ölen gençleri andı


ABİDİN YAĞMUR

 

Türkiye’nin yakın tarihindeki en büyük demokratik, sivil eylemlerden biri olan Gezi eylemlerinin 9. yılında Mersin Barış Meydanında bir kez daha “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı yükseldi.

CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanlığının düzenlediği Gezi anması Mersin İdman Yurdu Meydanında başladı.

Burada bir araya gelen CHP’li gençler, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Parti Meclisi üyesi Emre Yılmaz, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç ve Gençlik Kolları İl Başkanı Alkım Sümer’in de katılımıyla Özgecan Aslan Barış Meydanına kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında gençler, Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden gençlerin resmedildiği ve üzerinde “Haziranda ölmek zor” yazılı bir pankart taşıdı.

 

“BİZ DE KATILDIK VE PİŞMAN DEĞİLİZ”

 

Özgecan Aslan Meydanında bir açıklama yapan Gençlik Kolları İl Başkanı Alkım Sümer,  “Gezi eylemleri barışçıl, sakin ama bir o kadar da güçlü bir eylemdi. Bizler de Mersin’de bu eylemlere katıldık. Ve hiç de pişman değiliz. Yüreğimiz hala o başkaldırıyı taşıyor” ifadelerini kullandı.

Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz da,  “Gezi deyince birilerinin aklına korku geliyor. İşte o korkuyu yaratanlar burada. O Gezi meydanlarından mücadele edenler burada. Bizler buradayız. Biz sadece CHP’liler olarak değil, Türkiye’nin sigortası olarak alanlardayız. Halkın, haklının vicdanı olarak alanlardayız” ifadelerini kullandı.

 

“KARANLIKLAR GİDER AMA GEZİ KALIR”

 

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Tarihi boyun eğenler değil başkaldıranlar yazar Gezi bu ülkede karanlığa başkaldırının adıdır. Özgür bir isyandır Gezi. Herkes bilsin, karanlıklar gider ama Gezi kalır. Gezi kalacak. Gezi’de yitirdiğimiz tüm canları saygıyla anıyorum” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de “Onlar, Türkiye’de insanlar birlikte huzur içinde yaşasın diye hayatlarını kaybettiler. Gezi direnişi hiç kimse, bir diğerinin yaşam hakkına, yaşam tarzına karışmasın protestolarıyla başladı. Bugüne kadar yüreğimizde parıldayan bir ışık olarak devam etti. Bundan sonra da devam edecek” diye konuştu.

 

“BU MEMLEKETİN YERLİ VE MİLLİ ÇOCUKLARIYIZ”

 

CHP Parti Meclisi üyesi Emre Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bizler 31 Mayıs 2013 günü bu meydandaydık. Bu memleketin yerli ve milli çocukları olarak bu meydandaydık. Çünkü bizim tarihimiz 100 yıl önce Kuvva-i Milliyecilerin tarihiydi. 100 yıl sonra da o kuşak burada direnerek muktedire, Topçu Kışlasını yaptıracağım diyen muktedire Topçu Kışlasını Taksim’de yaptırmadı. Dalga dalga büyüyen bu direniş maalesef ki bu memleketin yerli ve milli çocuklarını yedi. Bu bölgenin, komşumuz Hatay’ın 3 evladını yedi” ifadelerini kullandı.

 

“EN ERKEN KASIMDA EN GEÇ HAZİRANDA”

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik davaları da eleştiren Yılmaz, “Ne Canan Kaftancıoğlu’nu ne de Ekrem İmamoğlu’nu yedireceğiz” dedi.

Yılmaz, “En uzak haziranda, en yakın kasımda Türkiye’nin her renginden, her kimliğinden arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle büyük millet ittifakıyla iktidar olacağız. Ve sizler bu ittifakın parçası olarak bu memleketi yöneten iktidar partisinin üyeleri olarak geleceksiniz buraya. Buna söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

 

“TEK ADAMA KARŞI ÇOK KADINIZ”

 

CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç de etkinlikteki konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyet kazanımlarını tek adam rejimiyle birer birer elimizden alınıyor. Şu anda Canan Kaftancıoğlu, ekibiyle birlikte İstanbul’u kazanan Canan Kaftancıoğlu kadın siyasetçi olduğu için de Silivri’de. Ama Canan Kaftancıoğlu başkanımızın dediği gibi biz tek adama karşı çok kadınız. Biz biriz, birlikteyiz. İktidar olduğumuzun ilk haftasında İstanbul Sözleşmesini geri getireceğiz. Gezi ruhunu yaşatacağız.”