“İskele değil ana konteyner limanı yapılsın” | Güney Gazetesi Mersin

“İskele değil ana konteyner limanı yapılsın”

ADD Mersin Şubesi üyeleri liman genişleme projesine karşı basın açıklaması yaptı. Mersin Limanı’na yapılmak istenen iskelenin Mersin’in doğasına ve geleceğine birçok açıdan vereceğini söyleyen ADD Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, “Yatırım yapılacaksa Mersin’in ticari ve ekonomik kapasitesini en az beş kat katlayacak, fiyat rekabeti sağlayacak Yeni Ana Konteyner Limanı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İskele değil ana konteyner limanı yapılsın”

 

MAHMUT SÖNMEZ

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şubesi üyeleri dernek binasında liman genişleme projesine karşı basın açıklaması yaptı. Yapılacak olan yatırımın şehre zarar vereceğini söyleyen ADD Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, Mersinlileri liman genişleme projesine karşı yapacaklar panele ve devam eden imza kampanyasına davet etti.

Konuşmasına 4 Haziran 2022 Cumartesi günü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) toplantı salonunda saat 14:00 de gerçekleştirecekleri ‘Mersin Limanında Neler Oluyor’ panelinin duyurusuyla başlayan ADD Mersin Şubesi Başkanı Serdar Erkan, yapacakları panelin konusunun Atatürk Parkının önüne yapılacak olan ilave iskele yatırımı olduğunu belirtti ve tüm Mersinlileri panele davet etti.

 

“BU PROJE SADECE MERKEZİ DEĞİL KÖYLERİ DAHİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

 

Mersin Limanında yapılacak olan iskele projesinin temelinin COVID-19 salgını esnasında atıldığını belirten Erkan, projenin Atatürk Parkının önünü ve rüzgarını keseceğini, binlerce ton toprağın limana doldurulacağını söyledi. Bu yatırımın, Mersin merkez ilçelerine olumsuz çevre yükünün dışında, ilaveten egzoz gazlarıyla birlikte, büyük bir trafik yükü, gürültü ve ses kirliliği getireceğini söyledi.

 

“MERSİNLİLERE HAVUÇ OLARAK İŞ VAATLERİ VERİLİYOR”

 

Bu yatırımdan firmanın Mersinlilere havuç olarak iş ve kadro vaatlerinde bulunduğunu söyleyen Erkan, yatırımın Mersin’in doğasına ve çocukların geleceğine vereceği maddi zararın yanında çok önemsiz olduğunu vurguladı.  Bu yatırımla, yatırımcı ve tekel durumunda olan şirketin kapasitesini yüzde elli artıracağının ifade edildiğini belirten Erkan, “Mersin Limanı Beyrut limanının bombalanıp kullanılamaz hale gelmesi ve COVID-19 salgının yarattığı artan lojistik trafikle bölgesinde ticari açıdan çok stratejik hale gelmiştir” dedi.

 

“YAPILACAKSA YENİ ANA KONTEYNER LİMANI YAPILSIN”

 

Mersin’in öncelikle bir liman kenti olduğunu belirten Erkan, “Mersin’in son iki yüz yılda Türkiye ekonomisinin ilk on kenti arasına girmesinin en önemli nedeni iskelesi ve sonradan limanı olması sayesindedir. Yatırım yapılacaksa ve belli bir çevre yüküne fedakarlık edilecekse Mersinin ticari ve ekonomik kapasitesini en az beş kat katlayacak, fiyat rekabeti sağlayacak Yeni Ana Konteyner Limanı olmalıdır. Ancak bu yatırım nedense 10. Stratejik planda Mersin adıyla yer alıyorken, 11. Stratejik Planda Mersin adı çıkarılmış, muğlak ifadelerle yer almıştır. Bunu kim neden yapmıştır? Yeni ana konteyner limanı yatırımdan Mersin adı çıkartılırken ve yeni yapılacak yatırıma onay verilirken Mersin’deki meslek odaları ile Mersinlilerin görüşü ve itirazları neden dikkate alınmamaktadır? Bu soruların ve yanıtlarının Mersin halkına verilmesi gereklidir. ADD Mersin Şubesi olarak konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.