Geçen yıla göre daha fakiriz | Güney Gazetesi Mersin

Geçen yıla göre daha fakiriz

Türk-İş Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonucunu açıkladı. Araştırmaya göre, açlık sınırı 6 bin 17 lira, yoksulluk sınırı 19 bin 602 liraya yükseldi. Geçen yıl açlık sınırı 2 bin 822lira olurken, yoksulluk sınırı 9 bin 762 liraydı.

Geçen yıla göre daha fakiriz

MAYSA DERYAYEVA

 

Türk-İş Mayıs 2022 açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, açlık ve yoksulluk sınırı geçen aya ve geçen yılın Mayıs ayına göre yüksek bir oranda artış gösterdi.  Nisan 2022 tarihinde açlık sınırı 5 bin 323 lira iken Mayıs 2022’de açlık sınırı 6 bin 17 lira oldu. Açlık sınırı 2021 yılı Mayıs ayında 2 bin 822 liraydı. Aradan geçen bir yıl içerisinde açlık sınırında 3 bin 195 liralık artış yaşandı. Yoksulluk sınırı 2021 yılı Mayıs ayında 9 bin 762 liraydı bu oran 2022 yılı Mayıs ayında 19 bin 602 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı bir yıl içerisinde 9 bin 841 liralık artış gösterdi. Türk-İş yoksulluk sınırı geçen Nisan ayında 17 bin 340 lira olarak açıklamıştı.  Mayıs 2022 yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 lira olurken bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 7 bin 836 liraya ulaştı.

 

“İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ, ÖĞRENCİ VE ESNAF NEFES ALAMIYOR”

 

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, giderek yükselen enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünün düştüğüne değinildi. Türk-İş tarafından yapılana açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Üretim ve tedarik maliyetlerinin artmasıyla arz etkisi ve her gün düşen alım gücünü korumak için öne çekilmiş talep etkisi nedeniyle başta gıdada olmak üzere fiyat artışlarının önü alınamıyor. Bunların ek olarak düşük faiz oranları ve kredi genişlemesi sonucu fiyatlama dengesi bozulan piyasada temel gıda maddeleri ve bazı temel ihtiyaç maddelerinde yapılmış olan KDV indirimleri fiyat artışlarının çok gerisinde kaldı fakat bunun yanında vergi gelirlerinin düşmesine neden oldu. Ne enflasyon yavaşlıyor ne de alım gücü yükseliyor. Kur Korumalı Mevduata (KKM) rağmen risk artışlılarından kaynaklı olarak döviz sepetinin tamamına karşı TL değer kaybetmeye devam ediyor. Yeni TL paraları kullanmaya başladığımız Ocak 2009’dan Nisan 2022’ye geçen dönemde Merkez Bankası verilerine göre tedavüldeki banknotların kupür dağılımının 5 TL’den sonra açık ara en çok 200 TL ve 100 TL banknotlarda olması TL’deki büyük değer kaybının kanıtlarından birisi olarak kabul ediliyor. Resmi Nisan verilerine göre yüzde 118,5 olan Tarım ÜFE ve yüzde 105,8 olan Yurtdışı ÜFE geçen ay tahmin etmiş olduğumuz yaz aylarında gıda fiyatlarında gerileme ihtimalinin düşük olduğunu kanıtlar niteliktedir. İşçi, memur, emekli, öğrenci, esnaf nefes alamıyor. Yüksek enflasyon sürdürülebilir güçlü büyümenin önündeki en büyük engellerden olduğundan işsizliğin büyümesine yol açıyor. Giderek yükselen enflasyon sonucunda alım gücü günden güne daha da düşen vatandaşlardan bazılarının karıştığı polisiye vaka girişimlerinin artış gösterdiği süpermarket yöneticileri tarafından ifade ediliyor”