Eski borçlardan artan maliyetlerden yakındı | Güney Gazetesi Mersin

Eski borçlardan artan maliyetlerden yakındı

MESKİ’nin önceki dönem borçlarının kurumun sırtında büyük bir yük olduğunu söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eski borçlara ve artan maliyetlere ve alamadıkları ödeneklere rağmen MESKİ’nin her yıl yatırımlarını artırdığını belirtti. Mersin’de suyun pahalı olduğu söylemlerine cevap veren Seçer, “Belediyeye bedava elektrik versinler, bunun için merkezi bütçeden pay gönderilsin, suyu bedava yapalım” dedi.

Eski borçlardan artan maliyetlerden yakındı

MAHMUT SÖNMEZ

 

MESKİ Mayıs Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı Birinci Birleşiminde Kurumun 2021 Mali Yıılı Faaliyet raporu görüşüldü ve onaylandı. Başkan Seçer, artan maliyetler ve tüm sıkıntılara rağmen kurumun yatırımlara devam ettiğini ve geçmişten gelen borçları ödediğini söyledi.

 

“BUGÜN YARIN DEDİLER YIL GEÇTİ”

 

MHP’li Meclis üyesi Mahmut Tat, kanalizasyon konusunda şehrin istedikleri noktada olmadığını ve aksaklıklar olduğunu dile getirdi. insanların daha temiz çevrede yaşaması için endüstriyel ve atık suların bertaraf edilmesi gerektiğini söyleyen Tat, arıtma tesisinin olmadığı ilçeler olduğuna dikkat çekti. Konu hakkında Tat’a cevap veren Başkan Seçer, kanalizasyon ve alt yapı ve atık su tesisleri için Avrupa Birliğinden 39 milyon avro hibe aldıklarını ama bu parayı bir türlü temin edemediklerini söyledi. Bu konu için İller Bankasına defalarca gittiğini ama sonuca ulaşamadığını belirten Seçer, “O iş için kaç defa gittim bilmiyorum. İnsanlara söz verdim ama sözüm havada kaldı. Bugün yarın dediler yıl geçti. Halk karşısında kötü duruma düştük. Bizde onların sözleriyle insanlara mahcup oluyoruz. Tömük ve Arpaç Bahşiş’e muazzam göç var pandemiden sonra. Mezitli İçme Suyu Projesi de, Homurlu, Toroslar, Kazanlı kanalizasyonu da 39 milyonluk hibe ile yapılacak projeler içerisinde. Bizde bu paranın bir an önce gelmesini ve bu projeleri hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

 

“BELEDİYEYE ELEKTRİĞİ BEDAVA VERSİNLER SUYU BEDAVA YAPALIM”

 

Suda kaçak oranının önceki yıllarda yüzde 65’lerde olduğunu söyleyen Mahmut Tat, şu an yapılan yatırımlarla kaçak oranının kaça düştüğünü sordu. Tat aynı zamanda Mersin’de su fiyatının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, yatırımlarla azaltılan giderlerle suyun daha ucuza verilebileceğini söyledi. Dört merkez ilçe ve Tarsus’ta kayıp kaçağın yüzde 46 olduğunu ama bu rakamların daha yüksek olduğunu söyleye Seçer, “Kaynaktan çıkan suyun yüzde 46’sının kaybolduğunu söyleyen Seçer, “Su ucuz olsun, bedava olsun deniyor. Belediyeye bedava elektrik versinler, bunun için merkezi bütçeden pay gönderilsin suyu bedava yapalım” ifadelerini kullandı.

 

“MASRAFLARDAN KAYNAKLI KİMSE İHALELERE GİRMİYOR”

 

MHP’li Mahmut Tat, pandemiden ve maliyet artışından kaynaklı ihale alan firmaların iş bıraktığını ve projelerin yarım kaldığını belirtti. Tat, Başkan Seçer’e devam eden veya yarım kalan ihalelerin son durumunu sordu.  Haziran ayında ihalelerin yapılacağını söyleyen Başkan Seçer. Pandemi döneminde ve döviz kurunun yükselmesiyle firmaların yasalardan aldıkları güçle projeleri iptal ettiğini veya başka firmaya devrettiğini belirtti. Seçer, “Gülnar Sipahili Paket Arıtma, Çeşmeli Paket Arıtma, Yenice, Yeşilovacık. Gözne, Ayvagediği. Şimdi geçici olarak paket arıtma ihalesi yaptık yüklenici firma teminatını yakıp işi bıraktı. Şİmdi yeni ihale açıyoruz. Bazı şeyler bizimle alakalı değil zaman kaybediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bütün ihaleleri iptal etti müteahhitler masraflardan kaynaklı ihalelere girmiyor” ifadelerini kullandı” diye konuştu.

 

 

 

 

“MESKİ’NİN ELEKTRİĞİNİN YÜZDE 20’SİNİ GES’LER SAĞLAYACAK”

 

Su dağıtımında elektrik giderlerinin düşmesi için Güneş Enerjisi Sistemi için AR GE kurduklarını söyleyen Seçer, “Şu an Tarsus’ta bir, Mersin’de iki tane GES sistemi kurduk. Şu an MESKİ’nin yüzde 5 buçukluk elektrik giderini karşılıyorlar. Bizim on beş megavatlık GES projemiz var, ihalesine çıkıldı. 8 bölgede 15 Megavatlık yeni GES projeleri yaptırdık. Bunlar bittikten sonra elektrik tüketimimizin yüzde 20 si buradan üretilecek” dedi.

 

400 BİN MİSAFİR

 

Misafir ağırlama meselesine değinen Başkan Seçer,  “Bakın 1 milyon 900 bin nüfusumuz var. Yük bu insanların üzerinde, kaynak bunlar için geliyor. Yasal sorumluluk bu insanlar için var ama biz o kaynakları 2 milyon 300 bin insana harcıyoruz. Bunun da farkındayız herhalde. Şimdi böyle de bir durum var. Onun için sizden çekiyor sistem çöküyor, sistem kaldırmıyor. İçmesuyu yetersiz kalıyor” dedi.

 

“BORCU ÖDEDİKÇE BORÇ ARTIYOR”

 

Başkan Seçer, 2021 yılı için öngörülen faiz ödemesinin 17.5 milyon, gerçekleşen faiz borcunun ise 41 milyon olmasına yönelik gelen eleştirilere cevap verdi. Farkın sebebinin döviz kuru kaynaklı olduğunu belirten Başkan Seçer, “67 milyon avro borçla belediyeyi devralmışız. Borcu sürekli ödemişiz ama Türk Lirası bazında borcumuz artmış. Fıkralarda olur. Borç ödüyorsun borç artıyor. Yatırım yapmışız ve şimdi yaklaşık 33 milyon avro borcumuz var. Görüldüğü gibi biz 34,5 milyon avro borç ödemişiz, bu da 319 milyon TL yapıyor. Fıkra işin burasında hala 32,5 avro milyon borcumuz var ve 421 milyon TL bazında olan borcumuz şu an TL bazında 533 milyon liraya çıkmış kurumumuzun borcu” diye konuştu.

 

YATIRIMIN BÜTÇEYE ORANI YÜZDE 40

 

2021 yılında 1 milyar 89 milyon bütçe tahmini yaptıklarını ve bunu z yüzde yüze yakın gerçekleştirdiklerini belirten Seçer, “2019’da yönetime geldiğimizde bir önceki yönetim bütçeyi yapmış yatırım belli. O zaman yatırımların bütçeye oranı yüzde 27’ydi. 2020 yılında bu oran yüzde otuza çıktı, 2021’de ise yüzde kırka çıktı. Bu yıl ise hedefimiz yüzde 51 gelecek yıl ise yüzde 53’ü, 2024’te de yüzde 56’yı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

5 YILDA 4 MİLYAR 635 MİLYON YATIRIM

Son altı ayda yüzde TÜFE’nin sürekli arttığını, maliyet artışının da buna bağlı olarak altı ayda ortalama yüzde 70 artığını belirten Seçer, “Üç yıllık yönetim süresinde 960 milyon liralık tamamlanan yatırım, devam eden yatırımların bedelinin ise 963 milyon lira olduğunu söyledi. Devam eden yatırımlara bu seneki bütçeden 770 milyon lira ödeneceğini söyleyen Seçer, 2024 Nisan ayına kadar 2 milyar 713 milyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Beş yılın sonunda MESKİ’de yatırımlara ayıracakları bütçenin 4 milyar 635 milyonu bulacağını söyledi.

Yapılan tartışma ve değerlendirmelerin ardından MESKİ 2021 Mali Yıılı Faaliyet raporu oybirliğiyle kabul edildi. Ardından MESKİ’nin aboneler ve tarifelere yönelik yapmak istenen değişiklikler komisyonlara sevk edildi.