“Konteyner Limanını Mersin’e yapın, gerekirse gemi garantisi verelim!” | Güney Gazetesi Mersin

“Konteyner Limanını Mersin’e yapın, gerekirse gemi garantisi verelim!”

Mersin Deniz Taşımacılığı Zirvesine, iş dünyasının “ana konteyner limanı Mersin’e yapılsın” talebi damgasını vurdu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, “Devlet söz verdi, sözünü tutmasını bekliyoruz” derken Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Atahan Çukurova, “Gerekirse gemi garantisi veririz” dedi.

“Konteyner Limanını Mersin’e yapın, gerekirse gemi garantisi verelim!”

ABİDİN YAĞMUR

 

Hürriyet Çukurova’nın düzenlediği Deniz Taşımacılığı Zirvesi sektör temsilcilerinin, lojistik ve gümrük sektörü temsilcilerinin ve yerel yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti.

Zirvede Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Atahan Çukurova, MİP Genel Müdürü Johan Van Daele, Hürriyet yazarı Levent Sefer konuşmacı olarak yer aldı ve Mersin’in denizcilik potansiyelini değerlendirdi.

 

“DEVLET SÖZ VERDİ, SÖZÜNÜ TUTMASINI BEKLİYORUZ”

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan sunumunda yapımı yılan hikayesine dönen Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı projesini gündeme getirdi ve projenin adresinin Mersin olması gerektiğini ifade etti.

Ticaret Bakanlığına projenin akıbetini sorduklarını, bakanlıktan gelen yazıda ise karayolu bağlantılarının olmaması nedeniyle projenin durdurulduğunun, ÇED raporunun yenilenmesi gerektiğinin kendilerine iletildiğini kaydeden Kızıltan, “Ana konteyner limanı bir an evvel hayata geçirilmeli. Devlet bu limanın Mersin’de yapılacağına söz verdi. Sözünü yerine getirmesini bekliyoruz. Ne kadar incelenirse incelensin ne kadar rapor yazılırsa yazılsın her yolun Mersin’e çıktığını görüyorsunuz. MİP bizim göz bebeğimiz. Kendi içinde kapasitelerini artırabilirler ama Akdeniz’deki yük trafiğinin tamamını karşılayamaz. O nedenle ana konteyner limanının yapılması MİP’e de fayda sağlar. Adana’ya da, Antep’e de, Maraş’a da fayda sağlar.

 

“MERSİN’İN YENİ YATIRIMLARA İHTİYACI VAR”

 

Mersin Deniz Taşımacılığı Zirvesinde Mersin Deniz Ticaret Odasını, Başkan Cihat Lokmanoğlu’nun TOBB toplantısı dolayısıyla şehir dışında olması nedeniyle Yönetim Kurulu üyesi Atahan Çukurova temsil etti.

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Atahan Çukurova’nın da gündeminde ana konteyner limanı projesi vardı. Çukurova şunları söyledi:

“Mersin merkezi bütçeye aldığından daha fazlasını veren bir  şehir. İhracatı ithalatından fazla olan, hinterlandı oldukça geniş olan bir lojistik şehri. Konteyner yük trafiğinin yüzde 17’sini üstlenen bir liman şehri.  Mersin’in yeni yatırımlara ihtiyacı var. Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı yerinin muğlak bırakılması endişe yarattı. Bu konuyu defalarca gündeme getirdik. Çoğunda net yanıt alamadık. Birinde devletin kaynağı yok dendi, birinde imar planlarında yol işaretlenmemiş dendi. Oysa çok rahat aşılacak sorundu.”

 

“ÖNERİLEN 3 LİMANDAN BİRİ MERSİN’DEYDİ”

 

2003 yılında bir Japon uzman tarafından inceleme yapıldığını ve o dönem 3 limanı önerildiğini kaydeden Çukurova, “Bu 3 liman Filyos, Ambarlı ve Mersin’di. Aradan geçen sürede Filyos bitti. Ambarlı yapılıyor. Mersin belirsiz. Bizi gören gözlere perde inmiş diyorum. Yatırımcı bulmak kolay. Gerekirse gemi garantisi veririz yatırımcı buluruz. Gerekirse MİP yapar.”

 

 

 

Gültak iddialı konuştu: Adres Mersin

 

Zirvede bir sunum yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da “Ana aktarma konteynır limanının adresi Mersin’dir” dedi.

Başkan Gültak; TCDD ve MIP’in Mersin Limanı’nı büyütme projesine de değinerek, Akdeniz Belediyesi olarak bu projenin yanında olduklarını vurguladı.

Gültak; “Çünkü kapasiteyi büyütmeden hedeflediğiniz rakamları yakalayamazsınız. Temel atma törenine Sayın Ulaştırma Bakanımız geldiğinde, ana aktarma konteynır limanının da halen Mersin’e yapılacağını da bizzat kendisi ifade etmiştir. Ana aktarma limanının başka yere kaydırıldığı doğru değildir. Yeni yatırımlarla 3 milyon TEU, ana aktarma konteynır limanı da geldiğinde yaklaşık 12 milyon TEU’luk bir kapasiteden bahsettiğinizde, Mersin; bir anda sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en önemli liman şehirlerinden biri olmaya taliptir. Bu bir hayal değil, rahatlıkla gerçekleşecek bir olaydır” şeklinde konuştu.

 

“İŞLENMEMİŞ BİR ELMAS GİBİYİZ”

 

Sözlerini; “Farkında mıyız bilmiyorum ama bir elmasın üzerinde oturuyoruz” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; şöyle devam etti; “Mersin’in yöneticileri, Mersinli iş insanları ve bu kentin yaşayanları bunun farkında olmalıdır. Afrika’nın herhangi bir ülkesinde yerin kilometrelerce altından çıkarılan elmas, sadece bir taş ama bu taşı işlediğinizde milyonlarca Dolar ediyor. Şu an biz de o durumdayız. Adeta işlenmemiş bir elmas gibiyiz, işlenmemiz gerekiyor. Aksi halde hedeflediğimiz rakamlara ulaşamayız.”

 

“ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI’NA 29 EKİM’DE İLK UÇAK İNECEK”

 

Mersin-Adana Hızlı Tren Projesinin hızla ilerlediğini kaydeden Başkan Gültak; “Karaman-Mersin Hızlı Tren Projesi gündemde ve hızla projelendiriliyor. Gaziantep-Şanlıurfa-Adana-Mersin’de, kaliteli ray sistemi ile yük taşımacılığında kullanılacak demir taşımacılığı da hızla projelendiriliyor. Önümüzdeki yıllarda bu projelerin hepsi bitecek. Ayrıca Türkiye’nin en önemli bölgesel ve lojistik havalimanı olan Çukurova Bölgesel Havalimanı’na, inşallah 29 Ekim’de ilk uçak inecek. Bir tarafta deniz, bir tarafta Türkiye’nin en önemli lojistik merkezlerinden biri olan havalimanı, bir taraftan da Avrupa’ya, Doğu’ya ve Ortadoğu’ya açılan otoban ve duble yol kalitesindeki yollar ve tren yolları… Bunların hepsini üst üste koyduğunuzda bir elmasın üzerinde olduğumuz bir kez daha anlaşılacaktır” diye konuştu.  Başkan Gültak; Mersin’in, Kilikya Dönemi’nde dahi bir liman şehri olduğu belirterek, “Mersin’in, 180 yıl önce küçük bir liman kasabası olduğu bilgisi bence eksiktir. Çünkü Mersin, milattan önce bile bir liman şehridir” dedi.