“Samimi fotoğraf” tecavüz zanlısı babayı cezadan kurtardı! | Güney Gazetesi Mersin

“Samimi fotoğraf” tecavüz zanlısı babayı cezadan kurtardı!

Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen nitelikli cinsel istismar davasında mahkeme heyeti, M.T adlı erkeğe, suç tarihinde 22 yaşında olan öz kızı M.T’ye 4 yıl boyunca tecavüz ettiği gerekçesiyle 30 yıl hapis cezası verdi. Sanığın avukatları dosyayı Yargıtay’a götürdü. Yargıtay 9. Dairesi baba kızın dosyadaki bir fotoğrafına dayanarak ceza kararını bozdu.

“Samimi fotoğraf” tecavüz zanlısı babayı cezadan kurtardı!

ABİDİN YAĞMUR

 

Dava dosyasından edinilen bilgiye göre, M.T adlı erkeğin, öz kızı olan M.T’ye 2014 yılı ile 2019 yılları arasında defalarca zor ve tehdit kullanarak tecavüz ettiği, bu zorlama ilişkiler sonucunda mağdur kadının 2015 yılında evlilik dışı bir çocuk dünyaya getirdiği, 2019 yılında cumhuriyet savcılığına yapılan ihbar ile ortaya çıktı.

 

2014 YILINDA BAŞLADI, 4 YIL BOYUNCA SÜRDÜ

 

Savcılık incelemesinin ardından Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde M.T adlı erkek hakkında “nitelikli cinsel saldırı” iddiasıyla dava açıldı.

Dava kapsamında ifade veren mağdur M.T, ilk tecavüzün 2014 yılında, babasıyla birlikte gittiği Tisan Mahallesindeki bir yazlıkta gerçekleştiğini, babasının sonraki süreçte de “Sana sahip çıkan olmaz. Ortada kalırsın” gibi tehditler ve fiziki baskılar kullanarak tecavüze devam ettiğini, annesine ve kardeşlerine zarar vereceği endişesiyle tecavüzü kimseye anlatmadığını beyan etti.

 

TANIK KIZ KARDEŞ: DOĞUMDAN SONRA ABLAMA CİNLER MUSALLAT OLDU

 

Mağdur M.T’nin kız kardeşi M.T’de, ablasının evlilik dışı çocuğunun kimden olduğunu ısrarla sormasına rağmen ablasının anlatmadığını, doğumdan sonra ablasına cin musallat olduğunu, eve hoca getirtildiğini, ablasının bir süre sonra “Çocuk babamdan” diye itirafta bulunmasıyla gerçeği öğrendiğini mahkemede anlattı.

 

TANIK DAYI: ÇOCUĞUN KİMDEN OLDUĞU SORUSUNU HEP GEÇİŞTİRDİLER

 

Mağdur M.T’nin dayısı M.Ş de mahkemedeki ifadesinde, M.T’nin bir bebek dünyaya getirmesinin ardından çocuğun kimden olduğunu sorduklarını, eniştesi sanık M.T’nin bu konuyu sürekli kapattığını, açıklama yapmadığını kaydetti. Tanık M.Ş, yeğeninin haber vermesi üzerine olaydan haberdar olduğunu, mağdurun annesi olan kız kardeşinin sinir krizi geçirdiğini, olayı duyar duymaz karakola şikayette bulunduğunu anlattı.

 

SANIK ERKEK: KIZIM KENDİSİ İSTEDİ

 

Öz kızına tecavüzle suçlanan M.T ise mahkemedeki ifadesinde kızı M.T’yi cinsel ilişkiye zorlamadığını, kızının kendi isteğiyle 2 kez cinsel ilişki yaşadıklarını iddia etti. Sanık M.T, kızının dünyaya getirdiği çocuğun da kendisinden olmadığını da iddia etti.

Dava sürecinde kolluk tarafından yapılan araştırmalar sonucu bulunan bir fotoğraf da dava dosyasına girdi. Dosyadan edinilen bilgiye göre fotoğrafta sanık erkek M.T ile mağdur kadın M.T samimi şekilde poz vermiş ve gülümser halde görünüyordu.

 

YEREL MAHKEME: SAMİMİ FOTOĞRAF DELİL OLAMAZ

 

Sanık, bu fotoğrafın lehinde yorumlanmasını talep etti ancak Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık erkek ile mağdur kadının baba kız ilişkisi dolayısıyla aynı evde yaşadığını, mağdurun gebelik sırasında çekilmiş fotoğrafta gülümsüyor olmasının cinsel saldırı ve tehdit suçunun olmadığı anlamına gelmeyeceğini, mağdurun sanıkla aynı evde yaşamak zorunda olmasından dolayı bu tür fotoğraf çekimlerine sesini çıkaramıyor olabileceği vurguladı.

 

YARGITAY, SAMİMİ FOTOĞRAFI RIZAEN İLİŞKİ GÖSTERGESİ SAYDI

 

Mahkeme, bir genç kadının öz babasıyla kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girmesinin hayatın olağan akışına ve fıtrata uygun olmadığına, sanık erkek M.T’nin zor ve tehdit kullanarak cinsel saldırı suçunu işlendiğinin mağdur ve tanık beyanlarıyla ortaya çıktığına ve evlilik dışı çocuğun sanık erkek M.T’den olabileceğine dair genetik raporlarına dayanarak M.T hakkında 30 yıl ağır hapis cezasına hükmetti.

Sanık avukatı karara Adana Bölge İstinaf Mahkemesinde itiraz etti ancak bölge mahkemesi itirazı esastan reddetti

Bunun üzerine dava dosyası Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık M.T’ye verilen cezanın yerinde olmadığına hükmetti.  Yargıtay 9. Ceza Dairesi ayrıca sanığın tahliyesine de karar verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararını, sanık M.T’nin “Kızımla rızaen cinsel ilişkiye girdik” savunmasına ve “Bunu destekler mahiyette, tarafların samimi şekilde çekildikleri fotoğraflara” dayandırdı.