“Engelsiz Tüketici” projesi farkındalık yaratacak | Güney Gazetesi Mersin

“Engelsiz Tüketici” projesi farkındalık yaratacak

Mersin Genç Kızılay ve Mersin Engelsiz Kızılay, Mersin Bilinçli Tüketici Derneği, Akdeniz Kent Konseyi ortaklığıyla "Engelsiz Tüketici” projesi gerçekleştirecek. “Engelsiz Tüketici” projesiyle görme, işitme ve öğrenme engeli bulunan vatandaşların kanun hükümlerini ve kendi kişisel hakları hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor.

“Engelsiz Tüketici” projesi farkındalık yaratacak

MAYSA DERYAYEVA

 

“Engelsiz Tüketici” projesi hakkında bilgi veren Engelsiz Kızılay Mersin Şube Başkanı Soner Demir, “6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanun gereği Mersin ilinde yaşayan görme, işitme ve öğrenme engeli bulunan vatandaşlarımızın kanun hükümleri ve kendi kişisel hakları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak maksadıyla Mersin Genç Kızılay ve Mersin Engelsiz Kızılay, Mersin Bilinçli Tüketici Derneği, Akdeniz Kent Konseyi ortaklığıyla başına geçtiğimiz "Engelsiz Tüketici” projesi kapsamında Mersin ilimizi engelli vatandaşlarımız için daha yaşanabilir, halkımızı ise daha bilinçli kılabilmek önceliklerimizdir. Bu bağlamda yapacağımız saha çalışmaları ile engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta karşılaştığı sorunları tespit etmek için çabalarken bir yandan da bu vatandaşlarımıza bahsi geçen, sahip oldukları haklarla alakalı eğitimler vererek bu noktadaki bilinçlerini artırmayı ve gerektiğinde başvuru yapabilecekleri kurum ve kuruluşlar hakkında bilgilendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

“FARKINDALIK DÜZEYİ VE EMPATİ DUYGULARI GELİŞECEKTİR”

 

Demir, “Hedeflerimize ulaşmak için Genç Kızılay Mersin, Engelsiz Kızılay Mersin, Akdeniz Kent Konseyi Engeliler Meclisi, Tarsus Engeliler Platformu, Akdeniz Belediyesi ile birlikte çalışıyor, yeni paydaşlar bularak projemizin kapsamını genişletmek için çabalıyoruz. Projenin başarıyla tamamlanması durumunda ilimizdeki engelli vatandaşlarımızın tüketici kanunu hakkındaki bilgi seviyesi artarken halkımızın da bu noktadaki farkındalık düzeyi ve empati duyguları gelişecektir. Ayrıca toplumsal entegrasyonun engelliler lehine iyileştirilmesi ve engelli vatandaşlarımızın bakanlığımız ve paydaş kurum ve kuruluşlar ile ortak bir çalışma konsesyumu içinde toplumsal entegrasyon sürecine katkı sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.