“Anadilde eğitim haktır” | Güney Gazetesi Mersin

“Anadilde eğitim haktır”

HDP Mersin İl Örgütü 15 Mayıs Kürt Dili Bayramında asimilasyona dikkat çekti.

“Anadilde eğitim haktır”


MAHMUT SÖNMEZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolayısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında asimilasyona dikkat çekilirken, anadilde eğitimin hak olduğu söylendi.

 HDP Mersin İl örgütü üyeleri, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı nedeniyle Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yapmak için bir araya geldi. Açıklamada “Be ziman jiyan nabe, (Dilsiz yaşam olmaz)” sloganları atıldı. Kürtçe ve Zazaca “Zimane me Rumeta me ye, Zimane me rumeta me yo” (Dilmiz onurumuzdur) pankartı açılırken katılımcılar “Cejna zimane Kurdi piroz be”, “Zimane me hebuna me ye” dövizleri taşındı.

Kitle adına basın metnini HDP Mersin İl Örgütü yöneticisi Emin Aksu okudu. Kürt halkının dünden bugüne kimliksiz mücadele ettiğini belirten Aksu, Kürtçeye dönük asimilasyon politikalarına karşı mücadele çağrısında bulundu.

Kürt halkının kültürü dili ve kimliği için dünden bugüne kadar mücadele ettiğini ifade eden Aksu, “Kürtçe resmi olarak tanınmalı, anadilde eğitim hakkı tanınmalı. Milyonlarca Kürt çocuğu kendi dilinde eğitim göremiyor asimilasyona tabii tutuluyor. Bütün yasakları kaldırmak için evimizde iş yerimizde bulunduğumuz her alanda Kürtçe konuşalım. Dil yaşamdır. Dil kimliktir. Dil var olmaktır” diye konuştu.

Kitle açıklamanın alkış ve sloganlarla İl binasına yürüdü. Ardından saat 14.00’te HDP Mersin İl binasında sinevizyon, şiir konser ve dengbêj dinletisi yapıldı.