“İkinci el ayakkabı tercih ediliyor” | Güney Gazetesi Mersin

“İkinci el ayakkabı tercih ediliyor”

Hayat pahalılığının her geçen gün artmasıyla birlikte ayakkabı fiyatları da yükseldi. Vatandaşlar yeni ayakkabı almak yerine maliyeti daha düşük olan ayakkabı tamirine yöneldi. Ayakkabı tamircisi Ayhan Kuş, “İmkânı olmayan vatandaşlarımız ikinci el ayakkabı satın alıyor ya da var olan ayakkabısını tamir ettiriyor” dedi.

“İkinci el ayakkabı tercih ediliyor”


MAYSA DERYAYEVA

 

35 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan esnaf Ayhan Kuş, tamirde kullandıkları malzemelerine dövizde yaşanan olumsuzluklardan dolayı zam geldiğini söyledi.

Kuş, “7 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. 35 yıldır bu mesleği yapıyorum.  Her şey pahalı olunca, döviz fiyatlarında yaşanan olumsuzluklar, petrol fiyatlarındaki artış bizim ayakkabı tamirindeki kullandığımız malzemelerinde fiyatında etkili oldu. Ocak ayında ayakkabı tabanı 50 liraya yapıyorsam, şu an bu işlemi 100 liraya yapıyorum. Her şeyin fiyatı üçe dörde katlandı.  Bir 3 litrelik teneke yapıştırıcı bale fiyatı ocak ayında 80 liraydı şimdi 270 liraya yükseldi” ifadelerini kullandı.

 

“AYAKKABI TAMİR FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI”

 

Vatandaşların ikinci el ayakkabı, kıyafet tercih ettiğine değinen Kuş, “Hayat pahalılığından dolayı vatandaş sıfır ayakkabı almayı bırakın, ayakkabı tamiri yaptıramayacak durumda. Tamir fiyatlarıda pahalı olunca vatandaşlar aman aman yaptırıyor. Bizim şu an karımız düşüyor. İşerimiz bayramda vasattı, normal rutin günden hiçbir farkı yoktu. Ayakkabı tabanı 100 ve 150 lira arası, ayakkabı dikişi 20-30 lira arası, ufak tefek tadilat 5 lira yapıyoruz. Suriyelilerin çoğu ikinci el ayakkabı ve kıyafet satma işlerini yapıyor ve imkânı olmayan vatandaşlarımız düzgün ayakkabı, kıyafet satın alıyorlar” dedi.

 

 

“Satışlarımız durgun durumda”

 

Yaz aylarının yaklaşmasıyla ayakkabı satıcısı esnaflar tezgahlarında çeşit çeşit terlikleri satmaya başladı.

Geçen yıla göre terlik ve sandalet fiyatlarında yüzde 50’in üzerinde artış olduğunu söyleyen esnaf Ali Dönmez, “Terlik fiyatlarımız 30 liradan başlayarak 450 liraya kadar fiyat aralığında satıyoruz. Geçen seneye göre yüzde 50’in üzerinde fiyat artışımız olduğu çünkü artık her şey pahalı. Satışlarımız durgun. Çocuk sandaletlerimiz 100 ila 150 lira fiyat aralığında satıyoruz” diye konuştu.