“Devlet Alevileri asimile etmekten vazgeçsin” | Güney Gazetesi Mersin

“Devlet Alevileri asimile etmekten vazgeçsin”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin temasları kapsamında Mersin Cemevi’ni ziyaret etti. Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, devletin Alevileri Sünnileştirmek istediğine dikkat çekerek, Alevi toplumunun taleplerini sıraladı.

“Devlet Alevileri asimile etmekten vazgeçsin”

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin temasları kapsamında Mersin Cemevi’ni ziyaret etti. 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Alevi toplumunun ve inancının geçmişten günümüze sağdan sola bütün iktidarlar tarafından inkar edildiğini belirtti.Kılavuz,  “Aleviliğe ve Alevilere resmi üniforma giydirilerek Sünnileştirme projeleri hayata geçirildi. Aleviler ve kurumları olarak hem demokrasi hem evrensel hukuk normları hem de laiklik açısından bunu tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyoruz. Devlet ve iktidarlar bundan vazgeçmelidir” dedi.  Kılavuz, Alevi inancının tanınması başta olmak üzere; cemevilerinin yasal statüye kavuşturulması, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilmesi, Alevi çocuklarının din derslerinden muaf tutulması, AİHM kararlarının uygulanması, kütüphanelerde Alevilere hakaret eden yazarların kitaplarının toplatılması, yazanlar hakkında yasal işlem başlatılması çağrısını da Davutoğlu’na iletti.

Gelecek Partisi  Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, iktidarları döneminde hiçbir yurttaşın ayrımcılığa maruz kalmayacağını iddia ederek, Alevilerin taleplerini 1 Kasım seçimlerinde programlarına koyduğunu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reddedildiğini söyledi. (Haber Merkezi)