“Kesin gidecekler” | Güney Gazetesi Mersin

“Kesin gidecekler”

Mersin’de sadece Suriyelilerin yaşadığı apartman ve sokaklar olduğunu, söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Tek kelime ile gidecekler kesin ve net” dedi. Başarır ayrıca “Çok yakın zamanda sığınmacılarla ilgili haber yapan gazetecilere operasyon yapacaklar, bu konuda konuşan vekillere fezleke gelecek, savcılar insanlara soruşturma açacak” ifadelerini kullandı.

“Kesin gidecekler”

MAHMUT SÖNMEZ

 

Bir televizyon programına katılan Ali Mahir Başarır, sığınmacılar hakkında “Ben tek kelime ile ‘Gidecekler’ diyorum kesin ve net. Sekiz milyon insanın gönderilmesi kolay ama önce bir kişiyi göndermemiz gerekiyor. O giderse diğeri kolay” ifadelerini kullandı.

 

“TEK KELİME İLE GİDECEKLER”

 

Türkiye’nin nüfusunun yüzde 12’sinin sığınmacı olduğunu söyleyen Ali Mahir Başarır, “Mersin’de vatandaşlar bana sürekli ‘Ne olacak bu sığınmacılar’ diye soruyor. Benim ne yapacağım belli. Ben gidecekler diyorum kesin ve net, ben göndereceğim. Ben tek kelime ile ‘Gidecekler’ diyorum kesin ve net. Ama önce sen başımıza bu belayı açan bu iktidara bir hesap sorman gerekmiyor mu? Sekiz milyon insanın gönderilmesi kolay ama önce bir kişiyi göndermemiz gerekiyor. O giderse diğeri kolay” ifadelerini kullandı.

 

“SIĞINMACI BANA KİMLİK SORUYOR”

 

Türkiye’de uygulanan sığınmacı politikasının başka ülkelerde iktidarın gitmesi için tek başına yeterli olduğunu iddia eden Başarır, “Yaklaşık bir milyon sığınmacı çocuk doğurmuş. Ben Mersin’e gidiyorum, sığınmacı adam dükkan açmış. ‘Sen bu dükkanı nasıl açtın? Ruhsatını göster bakalım’ diyorum. Bana ‘Sen kimsin’ diyor. Milletvekiliyim deyince, benden kimlik çıkarmamı istiyor. Hadsizliğe bakın. Çünkü; ruhsat yok, vergi yok, kimlik yok, denetim yok” diye konuştu.

 

“MUHALEFET HEMFİKİR”

 

CHP’nin Zafer Partisi’nin ve muhalefet partilerinin sığınmacıların gitmesi hususunda hemfikir olduğunu belirten Başarır, “Muhalefet partileri sığınmacıların gitmesi konusunda hemfikir. O fazla söyledi, o az söyledi bunları hiç tartışmayalım. Gitmeleri konusunda hemfikiriz. 84 milyonun önce iktidarın gönderilmesi konusunda hemfikir olması gerekir. İki Türk askerini yakan DAEŞ’li Gaziantep’te dükkan işletirken yakalandı. Neyin güvenliğinden bahsediyorlar. Milyonlar seçim istemeli” dedi.

 

“SURİYELİLER MAHALLE KURACAK VE VATANDAŞLARIMIZI ORADA OTURTMAYACAKLAR”

 

Ülke sınırlarının dört milyar avro için Avrupa ile pazarlık konusu yapılamayacağını söyleyen Başarır, Cumhurbaşkanının bunu pazarlık konusu yaptığını söyledi. Sığınmacılar için gidecekler diyen Başarır, bunun sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın sorunu olduğunu ve sıkıntıyı Türkiye’nin çektiğini belirtti. Sığınmacıların zamanla mahalleler kuracağını ve Türkiye vatandaşlarını o mahallelerde oturtmayacaklarını iddia eden Başarır, “Mersin’de sadece Suriyelilerin oturduğu apartmanlar ve sokaklar var sadece Suriyelilerin kaldığı. Yarın mahalle ve köyler sadece Suriyelilerden oluşacak ve kendi vatandaşlarımızı oradan oturtmayacaklar. O zaman kandırıldık mı diyecek” sözlerini kullandı.

 

 

“EMEKLİLER ÇÖPTEN EKMEK TOPLUYOR”

 

Cumhurbaşkanı’nın sığınmacılar konusunda çelişkili konuştuğunu söyleyen Başarır, “Dünyaya saçma sapan mesaj vermeye çalışan Cumhurbaşkanından utanç duyuyorum. Hiç kimse bana kızmasın ben Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmek ve kutsamak zorunda değilim. Cumhurbaşkanının birinci görevi ülkenin haysiyetini korumaktır. Gidip orada konut yapacakmış, 21 milyon işsiz vatandaşın var. Çöpten ekmek toplayan Suriyeli görmüyorum ama benim yaşlı başlı emeklimi çöpten ekmek toplarken görüyorum” dedi.

 

“SIĞINMACI İSTEMİYORUZ DİYENLERE OPERASYON YAPILACAK”

 

Yakın zamanda sığınmacılarla ilgili yayın yapan ve konuşanlara operasyon yapılacağını iddia eden Başarır, “Çok yakın zamanda sığınmacılarla ilgili haber yapan gazetecilere operasyonlar yapacaklar. Bu konuda konuşan siyasetçilere fezlekeler gelecek. Savcılar patır patır ‘Sığınmacı istemiyoruz’ diyen insanlara soruşturmalar açacak yakın zamanda” diye konuştu.