YURT SKANDALINDA KABAK 2 ÇALIŞANIN BAŞINA PATLADI | Güney Gazetesi Mersin

YURT SKANDALINDA KABAK 2 ÇALIŞANIN BAŞINA PATLADI

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Tarsus Kız Öğrenci Yurduna gece saatlerinde alkollü bir erkek şahsın girmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Yurt müdürü görevinde kalmaya devam etti. Olayda ihmali olduğu belirlenen kadın güvenlik görevlisi ile yurda giren şahsı korumaya çalıştığı belirlenen bir erkek teknik personel 9 yevmiye maaş kesme cezası aldı. Ayrıca 2 çalışanın görev yeri değiştirildi.

YURT SKANDALINDA KABAK 2 ÇALIŞANIN BAŞINA PATLADI


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Tarsus Kız Öğrenci Yurdunda geçtiğimiz mart ayında yurtta kalan kadın öğrencileri endişeye düşüren bir saldırı olayı yaşanmıştı.

Yurda tel örgüleri aşarak giren A.G adlı şahıs, kadın öğrencilerin tuvalet ve yatakhanelerinin olduğu bölüme kadar gelmiş, alkollü şahsı karşısında gören bir kadın öğrenci panikle bağırınca diğer öğrencilerin de olaydan haberi olmuş ve öğrenciler yurdun önünde eylem yapmıştı. Saldırgan şahıs A.G ise polis tarafından gözaltına alınmış, sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Olayla ilgili olarak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün yürüttüğü soruşturma evrakından edinilen bilgiye göre, alkollü şahıs o gece bazı yurt çalışanları tarafından korunmuş, polise teslim edilmek yerine yurttan çıkarılmış.

Soruşturma sonucunda yurt müdürüne ve diğer sorumlulara herhangi bir ceza verilmezken şahsı önceden tanıdığı öğrenilen bir erkek teknik personel ile bir kadın güvenlik görevlisine maaş kesme ve görev yeri değiştirme cezası verildi.

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, teknik personel A.Ö’ye, “olayları kapatma çalışmak adına öğrencileri kışkırtıcı hal ve davranış sergilemek”, “ilgili şahsı kolluk kuvvetlerine teslim etmek yerine yakına telefon açarak olay yerinden uzaklaşmasını sağlamak”, “görevlileri etkilemek” gerekçeleriyle 9 yevmiye maaş kesme ve görev yerini değiştirme cezası verdi.

Müdürlük, personel A.Ö’nün, yurda gizlice giren A.G’yi önceden tanığını, bu nedenle yurda A.Ö tarafından çağrıldığı ihtimaline de gönderme yaptı.

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, olay gecesi yurtta görevli olan kadın güvenlik görevlisi E.S’ye de 9 maaş kesme ve görev yeri değiştirme cezası verdi.

Müdürlük, güvenlik görevlisi E.S’nin polise zamanında haber vermediğinin, öğrencileri kışkırtıcı hal ve davranışlarda bulunduğunun, yurda giren alkollü erkek A.G’yi polise teslim etmeden kaçıran personel A.Ö ile işbirliği yaptığının tespit edildiğini vurguladı.

Soruşturma sonucunda yurt müdürü ile o gece sorumlu olan memur hakkında ise herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadı.