“İktidarımızda İstanbul Sözleşmesine döneceğiz” | Güney Gazetesi Mersin

“İktidarımızda İstanbul Sözleşmesine döneceğiz”

TBMM Genel Kurulu’nda kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik suçlarda ceza artışı öngören yasa teklifinin görüşmelerine devam ediliyor. Görüşmelerde söz alan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, katillerin dışarıda masumların içeride olduğunu teklifin iktidarın timsah gözyaşları olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı’nın ‘Kadınla erkeği eşit görmem’ sözlerini hatırlatan Antmen, “iktidarımızda İstanbul Sözleşmesine döneceğiz” dedi.

“İktidarımızda İstanbul Sözleşmesine döneceğiz”

MAHMUT SÖNMEZ

 

Milletvekili Alpay Antmen, kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin temelinin politik olduğunu belirtti. İstanbul Sözleşmesinden çıkan AKP’nin işlenen her kadın cinayetine ve çocuk istismarına ortak olduğunu söyleyen Antmen, bu teklifin timsah gözyaşları teklifi olduğunu söyleyerek "AKP kadına karşı; CHP kadına şiddete karşı" dedi.

 

AKP TARAFINI SEÇMİŞTİR

 

Cumhurbaşkanının ‘Kadınla erkeği eşit görmem’ sözüyle tarafını seçtiğini belirten Antmen, “AKP genel başkanı sayın Erdoğan ‘Anne olmayan kadın yarımdır’ sözlerinin de hatırlattı. AKP’li siyasetçilerin kadına yönelik sözlerine dikkat çeken Antmen, “AKP’li Tuzla Belediyesi ‘Kadına iz bırakmadan dayak atmak’ kitapçığı dağıtarak tarafınızı seçmiştir. AKP’li belediyelerin danışmanı ‘Çok eşlilik yasal olsun’ diyerek tarafınızı seçmiştir. Dönemin AKP’li Ankara Belediye Başkanı ‘Tecavüze uğruyorsa anası ölsün çocuk değil’ diyerek tarafınızı seçmiştir. AKP’nin hem vekili hem de şarkıcısı ‘Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var’ diyerek tarafınızı seçmiştir. Kadından sorumlu bakanınız “Kadına şiddet abartılıyor” diyerek tarafınızı seçmiştir. Biz CHP olarak; kadına şiddet önlensin diye sokaklarda, meydanlarda, Mecliste ve hayatın olduğu her alanda omuz omuza mücadele eden ve direnen milyonların kendisiyiz. Yani, AKP kadına karşı; CHP ise kadına şiddete karşıdır” dedi.

 

“KATİLLER DIŞARIDA MASUMLAR İÇERİDE”

 

 Şiddet, tehdit ve intikamın iktidarın resmi dili haline geldiğini belirten Antmen, “Daha bugün Bursa’da insanları silahla alıkoyan, mermi yutturan, aklınca aşağılamak adına kadın elbisesi giydirdiği şahsı videoya alan psikopatlar tutuklanmadı. Gazeteciler içeride, kadın demokratlar içeride, hukukçular içeride, yaşlı insanlar içeride, gençler içeride ama cinsiyetçi, aşağılıklar dışarıda! İşte bu iktidarın tercihidir” diye konuştu.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE VURGU

 

İlk seçimlerde İstanbul Sözleşmesini yeniden imzalayacaklarını belirten Antmen, “iktidarımızda İstanbul Sözleşmesine döneceğiz. Sosyal, siyasal ve ekonomi hayatta kadın yeniden hak ettiği konumda olacak. Mahkemeler güçlü ve zorbaları değil; haklıları ve mağdurları koruyacak. Kadına ve sağlıkçılarımıza yönelik şiddettin önüne geçmenin tek yolu şiddetle topyekun mücadele etmektir. Dilde mücadele, ekonomide mücadele, kültürde mücadele ve en son yasal mücadele gerekmektedir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.