Bana sahipsizliğin resmini çizer misin? | Güney Gazetesi Mersin

Bana sahipsizliğin resmini çizer misin?

Mersin’de ki bütün yerel yöneticiler ve belediye başkanları yeşil alan ve sosyal tesislerin önemine dikkat çekiyor. Ama Toroslar’da Mersin Büyükşehir Belediyesi Helikopter pistinin arkasında bulunan ve içinde daha önce düğün salonu, spor sahaları, kafe ve piknik yerinin bulunduğu alan bakımsızlıktan ve sahipsizlikten şimdi viraneye dönmüş halde.

Bana sahipsizliğin resmini çizer misin?


MAHMUT SÖNMEZ

 

Yeni otogarın yanında olan manzaralı ve zamanında içinde spor tesisleri, kafeler ve piknik yerleri yapılan sosyal alan çürümeye ve yıkılmaya terk edilmiş durumda.

Şehir merkezine yirmi dakika mesafede olan ve Mersin manzarasının olduğu alanı vatandaşlar daha önce düğün, spor etkinlikleri ve piknik için yoğun bir şekilde kullanıyordu. Ama yetkililer tarafından uzun süredir bakımı yapılmayan ve kaderine terk edilmiş alanda yer alan yapılar yıkılmış, banklar ve çöp kutuları kırılmış, spor alanları çöple doldurulmuş ve eskiden ailelerin piknik yaptığı kamelyalar sökülmüş.

 

ÇÖP KUTULARI VE BANKLAR YA SÖKÜLMÜŞ YA KIRILMIŞ

 

Alanda sık aralıklarla çok sayıda çöp kutusu bulunmakta ama neredeyse bütün çöp kutuları ya yerinden sökülmüş ya da kırılmış durumda. Aynı zamanda yerler çöplerle dolu ve alanın birçok yerinde gelişigüzel şekilde ateş yakılmış. Ayrıca alanın birçok yerinde bankların neredeyse hepsi kırılmış ve kullanılamayacak hale gelmiş.

 

LAVABOLAR KIRILMIŞ MUSLUKLAR SÖKÜLMÜŞ

 

Alanda bulunan tuvaletler ise kullanılamayacak hale getirilmiş. Tuvaletlerin kapıları sökülmüş, muslukları çalınmış, lavaboları kırılmış fayanslara zarar verilmiş. Yine daha önce yapılan çeşmeler kullanılamayacak hale getirilmiş, musluklar ve borular sökülmüş.  

 

TESİSLER YAĞMANMIŞ VİRANEYE DÖNMÜŞ

 

Daha önce kafe düğün salonu olarak hizmet veren tesis binaları ise sahipsizlikten ve bakımsızlıktan tam anlamıyla yağmalanmış ve harabeye dönmüş halde. Ahşaptan yapılan binalarda bulunan tahtaların çoğu sökülmüş, camları kırılmış, kapıları sökülmüş, lavabo ve mutfakları yok edilmiş, çatısı sökülmüş ve duvarları yakılmış. Viraneye dönmüş tesislerin binasında asılı olan tabelaya yazılan “Bu tesisler 24 saat kamera sistemi ile kontrol edilmektedir” yazısı ise dikkat çekiyor.

 

AĞAÇLARDA NASİBİNİ ALMIŞ

 

Bakımsızlıktan ve sahipsizlikten sadece banklar ve tesisler değil, ağaçlarda nasibini almış durumda. Alanda bulunan birçok genç ağaç sökülmüş, birçok ağaç ise bakımsızlıktan kaynaklı kurumaya yüz tutmuş halde.

 

SPOR SAHALARI ÇÖPLÜĞE DÖNMÜŞ

 

Tesislerin yanı sıra söz konusu yerde bulunan spor tesisleri de kullanılamayacak hale gelmiş. Etrafı demir ve tel örgü sistemi ile kapatılan ve ışıklandırma sistemi olan futbol sahası ise çöp alanına dönmüş şekilde. Sahanın içinde ahşaplar ve çöp yığını ile doldurulmuş vaziyette.

Konuyla ilgili Toroslar Belediyesi’nden bir yetkiliyle görüştük. Alanın daha önce Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olduğunu belirten yetkili, İki ay önce söz konusu alanın Toroslar Belediyesi’ne devredildiğini söyledi. Gazetemize konuşan Toroslar Belediyesi yetkilisi belediyenin orayla ilgili planları olduğunu ve kısa sürede hayata geçireceklerini belirtti.