HDP, milletvekiline tehdidi kınadı | Güney Gazetesi Mersin

HDP, milletvekiline tehdidi kınadı

HDP Mersin İl Örgütü, Ankara’daki HDP genel merkezi önüne 3 kişinin siyah çelenk bırakmak istemesi ve ardından yaşanan tartışmalarda bir polisin bir milletvekilini “Seni çivilerim” diye tehdit etmesini protesto etti.

HDP, milletvekiline tehdidi kınadı

MAHMUT SÖNMEZ

 

Parti binası önünde yapılan eylemde “Saldırılar ve tehditler bizleri yıldıramaz” yazılı siyah pankart açıldı.

HDP Mersin İl Eş Başkanı Avukat Hoşyar Sarıyıldız, “Uzun bir süredir partimize karşı geliştirilen saldırı dalgası, dün yaşanan büyük bir provokasyon girişimi ile yeni bir boyuta varmış bulunmaktadır” dedi.

 Diyarbakır’da nöbet eylemi yapan ailelerin polis nezaretinde Ankara’daki HDP genel merkezine geldiğini, ailelerin siyah çelenk bırakmasının ardından da polisin parti binasının etrafını sardığını anlatan Sarıyıldız, “Milletvekilimiz Sayın Ayşe Acar Başaran şahsında kadın arkadaşlarımıza dönük ölüm tehditlerinde bulunduktan sonra birçok arkadaşımızı darp ederek gözaltına almış büyük bir provokasyona imza atmıştır” dedi.

 

“HEDEF MUHALEFETİ SUSTURMAK”

 

Sarıyıldız, “Kameraların önünde açık bir şekilde gerçekleşen saldırıların milletvekillerimizi tehdit edecek bir aşamaya gelmiş olmasının temel amacı Genel Merkezimizi çalışamaz duruma getirmek ve partimizi kriminalize etmektir. Siyasi iktidar tarafından organize edilen bu saldırı, HDP ve toplumsal muhalefeti susturmaya ve tamamıyla tasfiye etmeye yöneliktir. Bizler bu provakasyonun amacını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“O POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”

 

HDP Mersin İl Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye halkları da bilsinler ki; partimize dönük yapılan bu ve benzeri her saldırı aslında AKP-MHP faşist bloğunun ne kadar sıkıştığının, uçurumun kenarına ne kadar yaklaştıklarının ve ülkeyi önüne geçilemeyecek kadar derin ekonomik, sosyal ve savaş sorunlarıyla karşı karşıya bıraktıklarının açık ifadesidir. Her alanda ve her anlamda başarısızlıklarının üzerini örtmek için partimize ve Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye halklarına faşizan bir tutumla gayri ahlaki ve gayri hukuki olarak saldırmaları aslında Türkiye demokrasisine saldırıdır. HDP olarak barıştan, demokrasiden yana ısrarcı takındığımız tavrın AKP-MHP faşist bloğunu ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayız ve bu anlayışımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Genel merkez binamızın ablukaya alınmasını, milletvekillerimizin ölümle tehdit edilmesini ve partili arkadaşlarımızın hukuksuzca gözaltına alınmalarını kabul etmiyor bu anlayışı kınıyoruz. HDP Mersin İl Örgütü olarak açık çağrımız; bu saldırıların derhal son bulması, gözaltına alınan her arkadaşımızın serbest bırakılması ve milletvekilimize tehditler savuran gözü dönmüş polis memuru hakkında derhal soruşturma başlatılarak cezalandırılmasının sağlanmasıdır.”