“ÇBK, BAŞKA SEVİYEDE” | Güney Gazetesi Mersin

“ÇBK, BAŞKA SEVİYEDE”

Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligi Play-Off yarı finali maçında OGM Ormanspor’u 2 maçta da mağlup ederek seride 2-0 öne geçen Çukurova Basketbol Kulübü Mersin Yenişehir Belediyesi’nin oyun kurucusu Asena Yalçın, “Çukurova, organizasyon olarak başka bir seviyede diğer takımlara göre. Aynı tartıda değil. Özellikle Galatasaray’da oynamak benim için bir gururdu. Ancak Galatasaray, Hatay ya da diğer takımlar yatırım ve organizasyon olarak Çukurova ile yarışamaz” dedi.

“ÇBK, BAŞKA SEVİYEDE”

İBRAHİM AYDEMİR

Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligi’nde mücadele eden Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) Mersin Yenişehir Belediyesi, şampiyonluk hedefine emin adımlarla ilerliyor. Play-off müsabakalarında yarı finale yükselmeyi başaran ÇBK’nın oyun kurucusu (gard) Asena Yalçın ile bir araya geldik.

 

İlk olarak play-off’lar hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum. Yarı final hakkında neler söylemek istersin?

Çeyrek finali çok fazla yorulmadan geçtik, Bursaspor'un yabancıları da gittiği için kolay bir seri oldu. 2-0 bitirdik. Botaş-Orman serisinden kim gelirse gelsin fark etmezdi. Tabii ki bizim için ikisi de iyi takım ancak biz gücümüzü biliyorduk. OGM Ormanspor geldi ve evimideki iki maçı da çok şükür kazandık. Finale son 1 adım kaldı. İnşallah şampiyonluğa ulaşan taraf olmak istiyoruz.

 

 

“ÇBK DİĞER TAKIMLARLA AYNI TARTIDA DEĞİL”

Türkiye’de birçok kulüpte olmayan imkanlara sahip bir kulüpte forma şansı buldun. Çukurova Basketbol organizasyonu hakkında neler söylemek istersin?

Önceki oynadığım takımlarla bir karşılaştırma yapmam söz konusu değil. Çukurova, organizasyon olarak başka bir seviyede diğer takımlara göre. Aynı tartıda değil. Özellikle Galatasaray'da oynamak benim için bir gururdu. Ancak Galatasaray, Hatay ya da diğer takımlar yatırım ve organizasyon olarak Çukurova ile yarışamaz. Burada oynamayan buranın havasını solumayan birisi bunu anlayamaz.

 

Kadro bakımından da Türkiye’nin en iyi kadrolarından birine sahipsiniz. Kadro yapılanmanız çok başarılı. Takım hakkındaki düşüncelerini de öğrenebilir miyiz?

Bizim iki ayrı takımımız vardı bütün sezon. Eurocup'tan dolayı çok sayıda yabancı oyuncumuz vardı. Şimdi biraz dengelendi bu durum. Şu anda güzel bir enerjimiz var. Ekstra idmanlar da yapıyoruz.

 

“ÇOK GURURLANDIM”

Forum AVM’de taraftarlarla bir araya geldiniz. Mersin’de basketbola olan ilgi sizlerin sayesinde her geçen gün artıyor. Mersin ve taraftarlarınız ile ilgili neler söylemek istersin?

Çok güzeldi. Orada bizim fotoğraflarımızı asmaları, imza için gelmeleri çok güzel, gurur verici bir şeydi. Sevgiyle karşılandık. Tabii ki keşke 2 kupayla gitseydik ancak buna da şükür. İlk defa böyle bir imza gününe katıldım, çok gururlandım. Kariyerimdeki tek kupamdı bu. Türkiye Kupası sonuçta.

 

 

Basketbola ilgili duyan ve bu sporu meslek haline getirmek isteyen gençlere ne gibi tavsiyelerin olur? Ailelerine ne gibi önerilerde bulunmak istersin?

Türk basketbolu son birkaç senedir önemli başarılara imza atıyor. Bunların kalıcı olması lazım. Örneğin Yakın Doğu takımı kupalar aldı ancak sonra kulüp kapandı. İstikrarlı bir şekilde yukarıya oynamak gerekiyor. Altyapılarda çok yetenekli çok iyi isimler var. Onlara tavsiyem çok çalışsınlar ve kendilerini geliştirsinler. Milli takımda bir jenerasyon değişikliği oluyor ve bu formayı giyecek yeni oyuncular kendini oraya hazırlamalı.