“Türkiye’nin Göç Politikası Vardır” | Güney Gazetesi Mersin

“Türkiye’nin Göç Politikası Vardır”

Son zamanlarda artan sığınmacı sayısı ile birlikte muhalefet partileri, hükümetin göç politikasını daha yoğun eleştirmeye başladı. Daha önce “Suriyelileri göndermeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı da on gün önce, Suriyelilerin gönüllü dönüşleri için gayret göstereceklerini söylemişti. İçişleri Bakanlığı Mersin İl Göç İdaresinin binasına “Türkiye’nin Göç Politikası Vardır” başlığıyla üç büyük afiş astı. Afişlerde hükümetin düzensiz göçe karşı aldığı tedbirler, sığınmacıları geri göndermek için yapılan çalışmalar ve son beş yılda 495 bin Suriyelinin geri dönüş yaptığı yazılmış.

“Türkiye’nin Göç Politikası Vardır”


MAHMUT SÖNMEZ

 

Ülkeye Suriyeli sığınmacıların ardından gelen Afgan sığınmacıların akını ile birlikte muhalefetin hükümete sınır güvenliği ve göç politikası eleştirileri yoğunlaştı. Hükümete bu yönde eleştiriler her gün daha da artarken, İçişleri Bakanlığı cevap olarak Mersin İl Göç İdaresi binasına “Türkiye’nin Göç Politikası Vardır” afişi asarak maddeleri sıraladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart 2022’de Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde "Muhalefet, seçimi kazanırsak Suriyelileri göndereceğiz diyor. Biz göndermeyeceğiz. Ensarın ne olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı ‘Suriyelileri Göndermeyeceğiz’ açıklamasının üzerinden bir ay geçtikten sonra 18 Nisan’da büyükelçilerle iftar programında buluştu. Erdoğan, ilk kez burada Suriyelileri gönderme gayreti içerisinde olduklarını açıkladı. Burada ki konuşmasında Türkiye’nin 5 milyon yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı’nın on gün önce yaptığı “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” açıklamasının ardından Mersin il Göç İdaresi Müdürlüğü Binasına İçişleri Bakanlığı’nın amblemini taşıyan üç büyük afiş asıldı.

 

GERİ GÖNDERİLME MERKEZLERİNİZ KAPASİTESİ 20 BİNE ÇIKARILMIŞ

 

Binaya asılan bir afişin başlığı, “Başta 2011 Yılında Suriye’de Yaşanan Olaylar Olmak Üzere Tüm Göç Hareketlerine İlişkin TÜRKİYE’NİN GÖÇ POLİTİKASI VARDIR!” şeklinde. Bu afişte ülkeye gelen yabancıların verilerinin kaydedildiği, göç yönetmeliğine uygun mevzuatın yerine getirildiği, kitlesel akınlara yönelik barınma merkezlerinin kurulduğu ve Geri Gönderme Merkezlerinin kapasitesinin 20 bine çıkarıldığı belirtilmiş.

 

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE TEDBİRLERİ

 

Asılan ikinci afişte düzensiz göçle etkili mücadele adına alınan önlemler sıralanmış. Bu afişte Doğu ve güney sınırlarında 1028 km’lik duvarın büyük bir bölümünün yapıldığı belirtilmiş. Sınırların İHAlarla izlendiği, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgelerde yerleşim yerleri inşa edildiği belirtilmiş. Ayrıca Suriye ve Afganistan’da insani yardım faaliyetleri yapıldığı bilgisi yer almış.

 

SON BEŞ YILDA 495 BİN SURİYELİ GERİ DÖNÜŞ YAPMIŞ

 

Binaya asılan üçüncü afişte ise son beş yılda Türkiye’ye gelen veya gelmek isteyen sığınmacılara dair rakamlar açıklanmış. Afişte, 2 milyon 597 bin 728 düzensiz göçmenin yasadışı yollarla ülkeye girişinin engellendiği, 1.204.530 düzensiz göçmenin yakalandığı, 322 bin 235 düzensiz göçmenin ülkelerine sınır dışı edildiği, 638 bin 268 düzensiz göçmenin Türkiye’den Avrupa’ya geçtiği ve 495 bin 625 Suriyeli sığınmacının ülkesine gönüllü geri dönüş yaptığı yazılmış.