“Kamuda Şiddet yasası çıkarılsın” | Güney Gazetesi Mersin

“Kamuda Şiddet yasası çıkarılsın”

Türk Tarım Orman Sen Mersin Şubesi üyeleri, kamuda şiddetin önlemesi talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Kamuda çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziki şiddetin arttığını ifade eden Türk Tarım Orman Sen Mersin Şube Başkanı Kamil Özbilgez, “Bakanlığımız kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde

“Kamuda Şiddet yasası çıkarılsın”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin İl ve Tarım Orman Müdürlüğü önünde bir araya gelen Türk Tarım Orman Sen Mersin Şubesi üyeleri, kamuda çalışanlara yönelik şiddete dikkat çekerek, “Kamuda Şiddet” yasasının acilen çıkarılmasını talep etti. Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde görev yapan birçok farklı meslek mensubu memurlara yönelik sözlü ve fiili şiddet haberleriyle karşılaştıklarını söyleyen Türk Tarım Orman Sen Mersin Şube Başkanı Kamil Özbilgez, “18 Nisan 2022 tarihinde Burdur ili, Bucak ilçesinde Bakanlığımız Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için göreve giden üyemiz Su Ürünleri Mühendisi arkadaşımız görevini ifa ederken bıçaklı saldırıya maruz kalmış ve hayatı ile tehdit edilmişti. Arkasından 20 Nisan 2022 tarihinde Afyonkarahisar ilimizde gıda Kontrol görevini ifa eden meslektaşlarımıza fırın denetimi esnasında sözlü ve fiziksel saldırı gerçekleşmiştir. Yine birkaç gün sonra 22 Nisan 2022 tarihinde Ardahan ilimizde ilkbahar şap aşılama çalışmaları esnasında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim arkadaşlarımız saldırıya maruz kalmışlardır. Son olarak ise Yozgat ili, Sorgun ilçesi mezbahane sorumlu Veteriner Hekimi Volkan Lale halk sağlığını koruduğu esnada bıçaklı saldırı sonucunda vefat etmiştir. Veteriner Hekim Volkan Lale'ye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve Veteriner Hekim camiasına başsağlığı diliyoruz. Şiddet olayları ile karşı karşıya kalan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha buradan iletiyoruz” diye konuştu.

 

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

 

Olayların faillerinin gerekli ve hak ettikleri cezaları almalarının takipçisi olacaklarını söyleyen Özbilgez, “Eğer bunlar en ağır şekilde ceza almaz ise, kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile görev yapmakta zorlanacak, kamu kurumlarımız, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamlara dönüşecektir. Neticesinde Halkın Kamu hizmeti almasın da büyük olumsuzluklar yaşanacaktır. Tarım, Orman ve Gıda hizmet kolumuzu kapsayan alanda hayvan sağlığını, halk sağlığını, toprağımızı ve ormanlarımızı korumak için canla başla çalışan fedakâr arkadaşlarımızın şiddet olaylarıyla anılmasının önüne geçmek adına acilen Bakanlığımız kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde "Kamuda Şiddet" yasasının çıkarılarak yasalaşması zaruri hal almakla beraber Tarım ve Orman Bakanlığının da söz konusu şiddet olayları üzerinde kamuoyu oluşturarak yüksek bir sesle dile getirmesini istiyoruz. Meslektaşlarımızın devletine ve milletine daha sağlıklı bir hizmet sağlayabilmesi için ciddi caydırıcı önlemler alınarak "Kamuda Şiddet" yasasının çıkarılması, arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, zorlu şartlarda görevlerini yerine getiren meslektaşlarımıza fili hizmet zammı verilmesi Türk Tarım Orman Sen olarak önceliğimiz ve haklı talebimizdir. Bununla beraber devletin asli görevlerini yerine getirirken kaza, saldırı gibi olaylar sonucu vefat eden meslektaşlarımızın "Görev Şehidi" olduğu unutulmamalı ve haklan teslim edilmelidir” dedi.