“Mersin bunu hak etmiyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Mersin bunu hak etmiyor”

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, ulusal güvenlik ve ülke ekonomisinde gelinen noktanın Mersin’e yansımaları hakkında basın açıklaması yaptı. Mersin’in Türkiye’nin en güçlü ili yapılması gerektiğini söyleyen Behiç Çelik, “Mersin Türkiye’de vergi veren iller sıralamasında 6’ncı sırada ve yaşam kalitesinde ise 71’nci sırada. Mersin bunu hak etmiyor ve Mersin’in önünü açarak, havalandırmamız gerekiyor” dedi.

“Mersin bunu hak etmiyor”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin’in sanayi, turizm ve lojistik alanda öneme sahip olduğuna dikkat çeken İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, “Mersin sanayisi, tarımıyla, turizmiyle, lojistik merkez özelliğiyle ve diğer sektörler itibariyle Türkiye’nin en güçlü il haline getirmemiz zorunluluk arz ediyor.  İstatistik verilere baktığımız zaman Mersin Türkiye’de vergi veren iller sıralamasında 6’ncı sırada ve yaşam kalitesinde ise 71’nci sıra. Mersin bunu hak etmiyor ve Mersin’in önü açılması gerekiyor. Burada hem belediyemize çok büyük görev düşüyor. Hangi siyasal görüşten nasıl bir belediye yapısı olursa olsun, işi teknik olarak şehir bilimi açısından ele alarak değerlendirmek gerekiyor.  Mersin’i havalandırmamız gerekiyor. Burada şehircilik bilimin onlarca yıldır maalesef bir maddesinin bile hayata geçirilmediği bir kentle karşı karşıyayız. Bunları yapmamız lazım” diye konuştu.

 

“ÜLKEMİZDE EKONOMİ POLİTİKALARI SAĞLAM ZEMİNDE SEYRETMİYOR”

 

Türkiye’nin güçlü bir ekonomi politikası olması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Türkiye’mizin gündemi çok yoğun. Türkiye’nin milli meseleleri, uluslararası meselelerinin yanı sıra yerel meselelerimizde çok yoğun. Ramazan ayından sonra Türkiye farklı gündemlere gebe gibi gözüküyor. Rusya- Ukrayna savaşı, Karadeniz’in güvenliği, Doğu Akdeniz’in güvenliği, Ortadoğu’da kritik gelişmeler, İran-Türkiye, İran -Azerbaycan, İran -Ermenistan ilişkileri, Orta Asya devletlerinin durumu, dünyada küresel çapta bütün insanlığı etkileyecek 11 büyük hadisenin 7’sinin içerisinde Türkiye’nin olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu kadar büyük meselelerle yüz yüze kalan Türkiye’nin hayatiyetini devam ettirebilmesi için ne gerekir. İlk önce kuvvetli ekonomi, ekonomi politikaları Türkiye’de sağlama bir zeminde seyretmiyor olması bizim en büyük handikaplarımızdan birisidir. Kuvvetli, bir savunma, ulusal güvenlik politikalarına ihtiyaç var ve bu politikaları gerçekleştirecek kuvvetli bir orduya, güçlü birimlere ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.