9 yıl sonra aynı meydanda Gezi eylemi | Güney Gazetesi Mersin

9 yıl sonra aynı meydanda Gezi eylemi

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Gezi olayları davasında yargılanan kişilere hapis cezası verilmesini protesto etti. Göstericiler “Bizler Geziciyiz, sizler gidicisiniz” yazılı pankart açtı, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diye slogan attı.

9 yıl sonra aynı meydanda Gezi eylemi

ABİDİN YAĞMUR

 

2013 yılında yaşanan Gezi olaylarıyla ilgili davada daha önce verilen beraat kararları bozuldu ve aralarında iş insanı Osman Kavala ile mimar Mücelle Yapıcı’nın da bulunduğu 17 kişi ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

Mahkemenin bu kararı yurdun birçok yerinde olduğu gibi Mersin’de de protesto edildi. Mersin’de eylemin adresi Özgecan Aslan Barış Meydanı oldu.

Eylemde “Karanlık gider, aydınlık kalır. Hepimiz oradaydık. Gezi onurdur”, “Gezi onurumuzdur, Saray’ın yargısı hükümsüzdür”, “Bizler Geziciyiz, sizler gidicisiniz” yazılı pankartlar açıldı.

Göstericiler “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Gezi her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın da katıldığı gösteride KESK adına Yusuf Kaya, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına Kemal Göksoy açıklama yaptı.

Açıklamalarda, Gezi davasından çıkan hapis cezası kararının hukuki değil, siyasi olduğu vurgulandı.