“Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun” | Güney Gazetesi Mersin

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun”

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu, Çernobil felaketinin 36’ncı yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Atatürk Parkı Saat Kulesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan EMO Mersin Şube Başkanı Uğur Tülay, “Çernobil felaketinin 36. Yıl dönümünde Akkuyu’da yapılan Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun” dedi.

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun”

MAYSA DERYAYEVA

 

36 yıl önce Çernobil Nükleer Güç Santrali’nde yaşanan felakete dikkat çeken EMO Mersin Şube Başkanı Uğur Tülay, “Bundan 36 yıl önceydi. Çernobil’de 26 Nisan 1986 tarihinde saat gece 01.23’te yaşanan patlamadan sonra o gecenin artık sabahı hiç olmadı. Bir daha evlerine dönemediler. Çernobil’de baharın geldiğini bir daha hiç göremediler” diye konuştu. Tülay, “Çernobil felaketinin ardından Sovyetler Birliği'nde o dönem kazanın sebeplerini araştırmak için kurulan devlet komisyonu, santral yönetimini ve personelini kazanın baş sorumlusu ilan etti. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) bünyesindeki Uluslararası Nükleer Güvenlik Komitesi (INSAG) de ilk başlarda Sovyetler Birliği devletiyle aynı görüşteydi, fakat aynı kurum 1991 yılında kazayla ilgili yayımladığı yeni raporunda, "personelin hatası sonucu başlayan kazanın, reaktörün yetersiz tasarımı nedeniyle bir felakete dönüştüğü" tespitine vardı. INSAG, 1993 yılında hazırladığı nihai raporunda ise personel hatalarıyla ilgili daha önce varılan bazı tespitlerin yanlış olduğunu, kazanın reaktördeki tasarım hatası, reaktörün güvenlik standartlarını karşılamaması ve nükleer santraldeki genel güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle meydana gelmiş olma olasılığının ağırlık kazandığını belirtti” dedi.

 

“NÜKLEER SANTRALLER VE NÜKLEER SİLAHLAR ÖLÜM VE GÖZYAŞI GETİRİR”

 

Felaketin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yaşanmaması için devam eden inşaatın durdurulması gerektiğini ifade eden Tülay, “Çernobil felaketi gerçeklerinden yola çıkarak Akkuya’da yaşanabilecek bir felakette sadece toprağına, havasına, doğasına, evlerimize ve anılarımıza veda etmek zorunda kalmayacağız, nesiller boyunca dünyaya gelecek tüm canlılarda yaşanabilecek anomalilerle karşılaşacak, sürekli ısınarak adeta çölleşmeye doğru giden Akdeniz’i ve deniz canlılarını da yok edeceğiz. Kentimizin yaslandığı Torosları, ağacını ve kuşunu da yok edeceğiz. Nükleer Santraller ve Nükleer Silahlar ölüm ve gözyaşı getirir. Etkisi binlerce yıl sürecek acı ve yok oluş demektir. Çernobil felaketinin 36. Yıl dönümünde Akkuyu’da yapılan Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun! Ülkemiz için sadece ekonomik bir külfet, ölüm tehdidi, ulusal güvenlik ve halk sağlığı sorunu olmaktan öteye geçmeyecek bu ölüm projesinden vazgeçin! Akkuyu Çernobil olmasın” diye konuştu.