HDP’den 1 Mayıs çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

HDP’den 1 Mayıs çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü yaptığı basın açıklamasıyla 1 Mayıs programın startını verdi. İktidarın, ülkedeki oluşan yoksulluğu görmezden gelerek kendi varlığını savaş politikalarına dayandırdığını söyleyen HDP Mersin İl Eş Başkanı Bedriye Kuş, “Haramiler düzenini değiştirmek için; faşizme karşı mücadele eden, itirazı olan herkesi birleşik bir mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

HDP’den 1 Mayıs çağrısı

MAHMUT SÖNMEZ

 

 HDP Mersin İl Örgütü, parti binasında yaptığı basın toplantısı ile1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasının programını açıkladı. ‘Yoksulluk ve savaş üreten haramiler düzenini değiştireceğiz. Bijî Yek Gulan’ pankartlarının açıldığı basın toplantısında, açıklamayı HDP İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş okudu. Kuş, “Her 1 Mayıs’ın partimiz açısından ayrı bir önemi varken, 2022 Mayıs’ının ise AKP-MHP faşist iktidarının saldırılarına yanıt vermek, emek, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini daha da büyütmek için ayrı bir anlam ve önemi bulunmaktadır” dedi.

 

“SAVAŞ POLİTİKASI EN ÇOK EMEKÇİYE ZARAR VERMEKTE”

 Kuş, iktidarın yürütmüş olduğu savaş politikalarının ülke ekonomisine ve en çokta işçi, emekçi ve ezilen kitleye verdiği zararların ortada olduğu bir süreçte, savaş politikalarından vazgeçmek yerine savaşı daha da tırmandırdığını ve ekonomik krizi derinleştirdiğine dikkat çekerek, “1 Mayıs alanlarında ortak sesle, savaşa karşı tutum almak zorunluluk kazanmaktadır. Çünkü iktidar ülkedeki oluşan yoksulluğu görmezden gelerek kendi varlığını yürütmüş olduğu savaş politikalarına dayandırmaktadır” şeklinde konuştu. Kuş son olarak, “Haramiler düzenini değiştirmek için; faşizme karşı mücadele eden, itirazı olan herkesi birleşik bir mücadeleye davet ediyoruz.  Bu vesile ile 8 Mart ruhu ve Newroz coşkusu ile 1 Mayıs startını veriyoruz” dedi.