80 Öğretmen daha ihraç edildi | Güney Gazetesi Mersin

80 Öğretmen daha ihraç edildi

Mersin’de KESK Şubeler Platformu üyeleri KHK’lar ile görevden alınan arkadaşlarının göreve dönmesi için aylardır eylemler gerçekleştiriyor. Eylemler sürerken KHK’ye eklenen geçici 35. Madde ile geçtiğimiz hafta 80 öğretmen daha ihraç edildi. İhraçların antidemokratik olduğunu söyleyen SES Mersin Şube Eş başkanı Zeki Sinan Doğan, “OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir” dedi.

80 Öğretmen daha ihraç edildi

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin KESK Şubeler Platformu üyeleri KHK’lar ile görevlerinden alınanlar için Özgür Çocuk Parkında bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasında ‘Reddinizi reddediyoruz, KHK’lar gidecek biz kalacağız’ ve “Haksız Hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” pankartları taşındı. Etkinlikte basın açıklamasını SES Mersin Şube Eş başkanı Zeki Sinan Doğan okudu.

 

“EN AZ 100 KİŞİ CANINA KIYDI”

TBMM’nin kuruluşunun 102’ci yıl dönümünde, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden bahsetmek gerekirken, yıllardır süren bir hukuksuzluğu dile getirmek için toplandıklarını söyleyen Doğan, “Eski yol arkadaşlarının darbe girişimini, Allahın bir lütfü olarak gören, kendisi gibi olmayan ne kadar insan varsa, ne kadar muhalif varsa, kontrolsüz ve hukuksuzca işinden eden hükümete asla vazgeçmeyeceğimizi haykırmak için buradayız” dedi. İnsanların savunmaları alınmadan, yargılanmadan, sorgulanmadan insanları işinden edildiğini söyleyen Doğan, Onlarca insan bu zulümden sonra yaşamını yitirdi, öldükten sonra iade kararları verildi. En az 100 kişinin bu kanunsuzluğun sonucu olarak kendi canına kıydığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“35. MADDE ELİYLE İHRAÇLARA DEVAM EDİLMEKTE”

 

Binlerce insanın işinden, yüzlerce insanın da canından olduğunu söyleyen Doğan, “Bunlar yetmezmiş gibi, 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle ihraç işlemlerine de devam edilmektedir. Bu hafta 80 öğretmen bu yöntemle kamu görevinden çıkarıldı” dedi. Temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına derhal son verilmesini isteyen Doğan, “OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir, arşiv kaydı ve güvenlik soruşturması gibi antidemokratik ve meşruiyetten uzak bu uygulama derhal sonlandırılmalıdır, geçici 35. Madde yürürlükten kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Doğan, “Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz” dedi.