Tahta kaşık zanaatını yaşatıyor | Güney Gazetesi Mersin

Tahta kaşık zanaatını yaşatıyor

Uzun yıllardır belediyeye ait bir atölyede çalışmalarını sürdüren Silifkeli tahta kaşık ustası Hüzeyfe Okur’u çalışma alanında ziyaret eden Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, tahta kaşık yapımı ile ilgili bilgiler aldı.

Tahta kaşık zanaatını yaşatıyor

Silifke’nin kadim kültür değerlerinden biri olan Ahşap Kaşık yapımını sürdüreceğini belirten  Hüzeyfe Okur “Belediyemiz tarafından tahsis edilen bu atölyede tahta kaşık yapımına devam ediyorum. Ahşap kaşık yapımını hem yaşatmak hem de gelecek nesillere aktarmak için ilk günkü heyecanımla çalışıyorum. Severek ve isteyerek sürdürdüğüm tahta kaşık yapımına devam edeceğim. Çalışmalarım süresince benden desteğini esirgemeyen Silifke Belediye Başkanım Sadık Altunok’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının son derece önemli olduğuna değinen Silifke Belediye Başkanı Sadık  Altunok, “İlçemizde yaşayan tek tahta kaşık ustası Hüzeyfe Okur şehrimizde çok önemli bir mesleği yaşatıyor. Belediyemize ait bir atölyede çalışmalarını sürdüren tahta kaşık ustası Hüzeyfe Okur’un bu çalışmalarının değerlendirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde kendisine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Yaptığı iş çok değerli. Silifke’mizde böylesine güzel bir çalışmayı emek vererek sürdüren  tahta kaşık ustamız Hüzeyfe Okur’a çok teşekkür ediyorum.  Eline, emeğine sağlık” dedi. (Haber Merkezi)