“Köylümüz cehaletin kucağında” | Güney Gazetesi Mersin

“Köylümüz cehaletin kucağında”

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Mersin Şubesi Başkanı Hülya Aslan, Yeni Kuşak Köy Enstitülerinin kuruluşunun 82. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Aslan, “Milletin zeki ve çalışkan çocukları eğitim ordusunun pırıltılı neferleri olarak köylere ışık saçtılar. Bıraksalar daha da saçacaklardı. 50’li yıllarda karartılan bu ışık, bugün sönmek üzere. Köylerimiz okulsuz, öğretmensiz, köylümüz cehaletin kucağında çaresiz bırakılıyor” dedi.

“Köylümüz cehaletin kucağında”

MAYSA DERYAYEVA

 

Yeni Kuşak Köy Enstitüsüler Derneği (YKKED) Mersin Şube binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Aslan, köy enstitülerin önemine dikkat çekti.  Aslan, “Atatürk önderliğinde, Ulusal Bağımsızlık Savaşı ile bir vatan kurtardık, bir Cumhuriyet kurduk. Kurduk ama yanmış yıkılmış bir ülke, gırtlağa kadar borç, yoksul, eğitimsiz, perişan bir ulus ile baş başa kalmıştık. Ulusu doyurmak, tarımı, hayvancılığı canlandırmak, üretim tesisleri kurmak, sermaye, işçi, uzman bulmak şart, bütün bunları yenilgiyi hazmedememiş emperyalistlerin engellemelerine rağmen yapmak, zor işti. Daha zoru ise, cahil bırakılmış, 12 yıl aralıksız savaşlarla yorulmuş milleti ayağa kaldırmaktı. Ayağa kaldırmak için, eğitmek, bilinçlendirmek gerekiyordu. Cumhuriyet ilan edildiğinde, ilkokuldan üniversiteye toplam öğrenci sayısı 347 bin 821 ile nüfusun yüzde 2,8’i, okur-yazar oranı ise sadece yüzde 3,5 idi (Erkeklerde yüzde 7, kadınlarda yüzde 0,4). Bu çok acil Eğitimsizlik sorununda adım atmak yakıcı bir konuydu. Bunun için başvurulan Millet Mektepleri kısa vadeli bir çözümdü. Esas cehalet, okulların hemen hiç bulunmadığı, halkın yüzde 85’inin yaşadığı kırsal kesimde yuvalanmıştı. Köylerde ne okul, ne de gönderilecek öğretmen vardı” diye konuştu.

 

“50’Lİ YILLARDA KARARTILAN BU IŞIK, BUGÜN SÖNMEK ÜZERE”

 

Aslan, “Milletin zeki ve çalışkan çocukları eğitim ordusunun pırıltılı neferleri olarak köylere ışık saçtılar. Bıraksalar daha da saçacaklardı. 50’li yıllarda karartılan bu ışık, bugün sönmek üzere. Köylerimiz okulsuz, öğretmensiz, köylümüz cehaletin kucağında çaresiz bırakılıyor. Köy Enstitülerinin kuruluşunun 82. yılında Atatürk Devrimcilerinin önündeki en önemli görevlerden biri de bu Kemalist Eğitim Modelini günümüz koşullarına uyarlayarak yeniden hayata geçirmektir. Taşımalı eğitim adlı ucube sistemle köy okullarını kapatıp, halkımızı tarikat şeflerine ve imamlara terk eden çağ ve akıl dışı zihniyet ancak çocuklarımıza yeniden Laik Cumhuriyet’in bilim ışığını götürecek bu modelle yenilgiye uğratılabilir” ifadelerini kullandı.