“Sağlık Bakanlığı salgın yokmuş gibi davranıyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Sağlık Bakanlığı salgın yokmuş gibi davranıyor”

Pandemi tedbirlerinin azalmasıyla riskin büyüdüğünü söyleyen Mehmet Antmen, toplumun büyük kısmının üç doz aşısız olmasına dikkat çekti

“Sağlık Bakanlığı salgın yokmuş gibi davranıyor”


MAHMUT SÖNMEZ

Mart ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Virüs etkisini kaybetmiştir, önlemleri gevşetiyoruz’ açıklamasının ardından Koronavirüse karşı tedbirlerin düştüğünü söyleyen Dr. Mehmet Antmen, Bakanlığın da salgın yokmuş gibi davrandığına dikkat çekti. Önlemlerin gevşemesiyle birlikte test sayısının da yarıya düştüğünü ve riskin büyüdüğünü söyleyen Antmen, Sağlık Bakanlığının pandeminin başından beri yanlış verilerle pandemi değil algı yönetimi yaptığını ileri sürdü.

Türkiye’de sadece 27 milyon kişinin üç doz aşı yaptırdığını söyleyen Dr. Mehmet Antmen, tedbirlerin gevşetilmesi için toplumun en az yüzde 85’inin üç doz aşılı olması gerektiğini söyledi.

Halkın maskeye olan ilgisinin düştüğüne dikkat çeken Antmen, maskeye ilginin azalmasının ve Covid ile ilgili diğer tedbirlerde yaşanan gevşemede hükümetin ve özellikle de Sağlık Bakanlığının tavrının önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

Antmen, “İki yılı aşkın bir süredir önlemlerin sürüyor olmasının halkta yarattığı bıkkınlık ve ekonomik, siyasi kriz nedeniyle yaşanan umutsuzluğu da bunlara eklediğimizde halkın önlemlerden vazgeçmesi çok şaşırtıcı değildir. Hükümet her ne kadar kapalı alanlarda maske takın diyor ise de artık vatandaş hükümete güvenmiyor ve ölümü göze alarak tedbirlerden uzaklaşıyor” dedi.

 

 

“NÜFUSUN YÜZDE 32’Sİ AŞILI”

Antmen, “Bugün için tam doz aşılı olarak değerlendirilmesi gereken şema en az üç doz Biontech aşısı yapılmış olanlardır ki bizim ülkemizde bu sayının çok düşük olduğu açıktır. Gerek Sinovac, gerekse de Biontech olarak üç doz aşı yapılmışların sayısı 27 milyon 700 bindir. Bu da nüfusun yüzde 32’sidir. Nüfusumuza mülteci ve sığınmacıları katmadan 84 milyon üzerinden değerlendirildiğinde bile durum budur ne yazık ki” diye konuştu.

 

TEST SAYISI YARIYA DÜŞTÜ

Tedbirlerde yaşanan gevşemenin ardından yapılan test sayılarının da yarı yarıya düştüğünü söyleyen Dr. Mehmet Antmen, büyüyen riske dikkat çekti. Vaka sayısının düşüp düşmediğini anlamak için yeterli test yapılması gerektiğini söyleyen Antmen, “Tedbirlerin azaltılmaya başlandığı Mart ayına değin günlük test sayımız 350 bin civarındaydı. Son bir haftadır 180 bin civarında test yapılıyor. Günlük ölüm sayımız da hâlâ 30 civarında. Bu rakamlar hiç de hafife alınacak rakamlar değildir ve buradaki asıl risk, önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle virüsün çok rahat hareket ediyor olması ve her an daha öldürücü bir mutasyonla karşı karşıya kalma riskidir” diye konuştu.

 

 

“SALGINDA 99 BİN DEĞİL MİNİMUM 250 BİN İNSAN ÖLDÜ”

Dr. Mehmet Antmen, gerek ölüm sayılarının gerekse aşılama oranlarının hükümet tarafından yanlış lanse edildiğini iddia etti. Salgın nedeniyle minimum 250 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini söyleyen Antmen “Bu sayının hükümet tarafından 99 bin olarak açıklanmasının çok yanlış olduğunu söylüyoruz. Ama bunların hiçbiri ne sağlık bakanı tarafından ne de hükümet tarafından ciddiye alınmıyor ve hükümet bildiğini okumaya devam ediyor. Şimdi de 5.609 sayısı üzerinden çıkarımlar yapmaları çok ciddi bir hata. Orta ve uzun vadede salgını bitirmek gibi bir hedefleri var ise, çok ciddi bir koruyucu sağlık politikasına, çok ciddi bir aşı üretim ve aşılama politikasına ihtiyaç vardır. Aksi taktirde önümüzdeki günlerin çok karanlık olma riski vardır. Bu riski göze almamak, bilimin söyledikleri doğrultusunda çalışmaları yapmak Sayın Koca’nın yegane görevi olmalıdır” ifadelerini kullandı.