Minikler doğanın sesi olacak | Güney Gazetesi Mersin

Minikler doğanın sesi olacak

Mezitli’de bulunan Muhittin Develi İlkokulu öğrencileri uluslararası alanda sürdürülen “Doğanın Sesi/The Voice Of Nature”e twinning projesiyle doğa hakkında bilinçleniyor. Yapılan birbirinden renkli etkinliklerle öğrencilere doğanın önemi anlatılırken, doğaya karşı olan ilgileri artırılıyor.

Minikler doğanın sesi olacak

ZELİHA ÖZİPEK

 

Şubat ayında başlayan projede; Rukiye Birkan ve Özgür Korkmaz, Ayda Şen, Ayşe Kesgin, Belgin Doğan, Dorota Nowak ve Duygu Baruönü Can öğretmenler görev alıyor. Projeye, Zonguldak Alaplı Ahmet Zeki Atalay İlkokulu Zonguldak Alaplı Karşıyaka İlkokulu, Zonguldak Ereğli Erdemir İlkokulu, Mersin Mezitli Muhittin Develi İlkokulu, Gaziantep Hacı Ayvaz Çelik İlkokulu ve Polonya Szkota Podstawowa İlkokulu katılarak ortak etkinlikler gerçekleştiriyor.

 

“DOĞA İLE SANATI BİRLEŞTİRECEKLER”

 

Proje ile ilgili bilgi veren Muhittin Develi İlkokulu öğretmenlerinden Belgin Doğan "Her zaman sanatçılara ilham olan doğa hepimize huzur vermiştir. İnsanlar doğayla birlikte tekrar tekrar uyanmış ve uyanışları sanatla birleştirmiş, sanatla anlatmıştır. Bu projemizde doğanın sesi olup ondan ilham alarak etkinliklerle doğanın önemini ön plana çıkaracağız. Biz bu projemizle doğaya karşı ilgi uyandırmayı, mevsimlere göre doğanın aldığı renkleri, doğada nesli tükenmekte olan bitkileri,  hayvanları,  çocukların masum gözlerinde doğaya karşı sanatsal bir bakış açısı oluşturmayı, doğa ile sanatı birleştirmeyi, doğa unsurlarını kullanarak sanat yapmayı, öğrencilerimizin kendilerine olan öz güven duygularını artırmayı, başkalarının fikirlerine saygı duymayı, merak duygusunu geliştirmeyi, iş birliği içinde çalışmayı ve araştırma yapmayı, yaratıcı düşünceyi geliştirmeyi, web 2 araçlarını kullanmayı, Türkçe'yi güzel kullanmayı,  hedeflemekteyiz” dedi. 

 

PROJEDE BİRÇOK RENKLİ ETKİNLİK YAPILACAK

 

Proje kapsamında; afiş, logo çalışmaları, proje ön değerlendirme anketleri, proje yaygınlaştırma çalışmaları, ‘Doğada bir bitki olsaydım, ben … olurdum’ Etkinliği,  nesli tükenmekte olan bitkiler, sebepleri, yapılması gerekenler,  bitkilerin kitap veya defter arasında kurutularak kartonlara yapıştırılıp tabloya dönüştürülmesi,  “Ağaçları Süslüyoruz” etkinliği, doğadaki değişimlerin sunulması ve proje sonu değerlendirmeler yer alacak.