Emekliler ‘geçinemiyoruz’ diyecek | Güney Gazetesi Mersin

Emekliler ‘geçinemiyoruz’ diyecek

Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası tarafından 16 Nisan Cumartesi günü Ankara’da “Geçinemiyoruz” adı altında miting düzenlenecek. Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet karakuş, miting hazırlıkları ve emeklilerin talepleri hakkında gazetemize açıklamada bulundu. Emeklilerin yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Karakuş, “Emeklilerin yüzde 80’si açlık sınırı altındaki emekli maaşları ile yaşamaya çalışıyorlar” dedi.

Emekliler ‘geçinemiyoruz’ diyecek


MAYSA DERYAYEVA

 

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet karakuş, Ankara’da düzenlenecek “Geçinemiyoruz” mitinginin Mersin’de hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Tüm ilçeleri ce Mersin’deki demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partileri ziyaret ettiklerin ifade eden Karakuş, “Emekliler olarak yapacağımız yürüyüşle ilgili tüm ilçeleri dolaştık. Mersin’de demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partileri ziyaret ettik. Cuma akşamı Ankara’ya doğru yola çıkacağız” diye konuştu.

 

“EMEKLİLER SAĞLIK SEKTÖRÜNDEN YARARLANAMIYOR”

 

Emeklilerin aldığı maaşın yetersiz olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Emekliler gerçek anlamda çok zor durumda yaşıyorlar. Emeklilerin yüzde 80’si açlık sınırı altındaki emekli maaşları ile yaşamaya çalışıyorlar. Emeklilerin hali ortada, yapılan zamların geri alınmasını, haziran ayı sonunda emekli maşlarına zam yapılması, yılda dört kez bir maaş tutarında ikramiye isteğiyle, sağlık alanında katkı paylarının geri çekilmesi talebi ile Ankara’da yürüyüş yapacağız. Sağlık alanında hiç alınmayan kesintiler artık emeklilerden de alınıyor. Böyle olunca zaten yetersiz olan maaşla sağlık sektöründen yararlanmıyoruz. Vasıfsız çalışarak emekli olan emeklilerin maaşları oldukça düşük ve sağlık sektöründen hizmet almaları zorlaşıyor. Sağlık sektöründen hizmet alması gereken kesim emeklilerdir çünkü 30- 35 yıl ülkemiz için her alanda emek vermiş insanlar” ifadelerini kullandı.

 

 

Emekliler bayram ikramiyesinden umutsuz

 

Türkiye Emekliler derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, bayram ikramiyesi ile emeklinin bir az olsun nefes alacağını söyledi.  Emeklilerin yüzde 90’sının açlık sınır altında emekli maaşı aldığın vurgulayan Akbudak, “2 bin 500 lira aşağısı emekli bayram ikramiyesi olmaması lazım çünkü enflasyonun yüzde 150’liyi bulduğu bir dönemde bin 100 liralık rakam olmamalı. Ben şahsı fikrim olarak bin 500 liradan fazla vereceklerini düşünmüyorum. Çok fazla bir beklentim yok ama en azından emeklileri açlık sınırı altında yaşayan yüzde 90 bayramda torunlarına bir şeyleri alabilmeleri için bu rakamları vermeleri lazım.  2 bin 500 lira tabi yeterli bir bayram ikramiyesi değil ama geçici bir çözüm ve emeklilerin bir az olsun nefes almalarını sağlar.  Gerçek enflasyon oranı yüksek ancak verdikleri enflasyon oranı düşük” dedi.

 

“EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM YAPILMASI GEREKİYOR”

 

Akbudak, “Emekli maaşının en az asgari ücreti seviyesinde olması gerekiyor. Açlık sınırı 5 bin lirayı, yoksulluk sınırı 11 bin lirayı geçmiş durumda ve ülkedeki 13 buçuk milyon emeklinin yüzde 90’nı açlık sınırı altında, yüzde 10’u ise yoksulluk sınırı altında emekli maaşı alıyor.  Altı aylık dönemlerde enflasyon oranları belli olacak ama enflasyon oranını TÜİK belirlediği için düşük yüksek enflasyon oranın çıkacağını beklemiyorum. Asgari ücreti yılda bir kere belirleniyordu ama şu an altı ayda bir zam yapılmaya çalışılıyor. Asgari ücrete zam yapılırsa, emekli maaşlarına zam yapılması gerekiyor. Altı ay sonra enflasyon oranı ne kadar çıkarsa, ona göre karar alınması gerek” diye konuştu.