‘Mersin’in referans kitabı’ | Güney Gazetesi Mersin

‘Mersin’in referans kitabı’

‘Mersin’in referans kitabı’

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin Deniz Ticaret Odasının desteğiyle çıkan "Mersin İleri İlkokulu" kitabı kitapseverlere tanıtıldı. Mersin Deniz Ticaret Odasında yazar Selami Gedik imzalı “Mersin İleri İlkokulu” kitabının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında kitabı tanıtan yazar Selami Gedik, “Okuyucular kitapta kentin kültürel, ekonomik, sosyolojik ve eğitim tarihini görecekler. Kentle ilgili sosyolojik inceleme yapmak isteyenlerin başvuracağı bir referans kitabıdır”” dedi.

 

Yazar Selami Gedik, yeni yazdığı “Mersin İleri İlkokulu” adlı kitabını kitapseverlere tanıttı. Uzun süredir kitabın hazırlığının devam ettiğini belirten Gedik, “Çok uzun süredir hazırlığını yaptığım belki de gençlik yıllarından beri biriktirdiğim bilgi ve belgelerle bir kitap yazmaya soyundum. Esasından ben bir profesyonel okuyucuyum. Okuyucuyum dediğimiz zaman İstanbul’da sanatçı olarak addediyorlar ama ben her bulduğum şeyi okuyan hatta ilk gençlik yıllarımda bu kadar fazla okumanın bir ahraz olduğunu düşünecek kadar okuyan birisiyim. Bu özellikle ailenden gelen bir olgu fakat her profesyonel okuyucu yazar olamaz. Ben kitap yazmaya soyunduğum zamanda kâğıdı kalemi elime alıp, klasik bir şekilde yazmaya başladım. O sırada bu süre 15 seneden uzun bir sür, bilgisayarlar yaygın b ir şekilde kullanılıyordu. Profesyonel yazarlar kitaplarını bilgisayarda yazıyordu. Sponsora teşekkür ediyorum çünkü Deniz Ticaret Odası son yirmi yılda kente çok büyük açıkları kapattı. Kendi işiyle de ilgili deniz ticareti, kentle ilgili birçok yayının okuyucuyla buluşmasına ön ayak oldu. Yardım oldu ve bununla ilgili bir kadro kurdu” diye konuştu.

 

 

Kitabının içeriği ilgili konuşma yapan Gedik, “Kitap 400 sayfaya yaklaştı ve bu sayfalarda kentin tarihini göreceksiniz. Sosyolojik, ekonomik, kültürel, eğitim tarihini okuyacaksanız. Bana göre kitap birazcık resimler ansiklopedisi oldu. Resimler birçoğu basınla buluşmamış resimler çünkü babamın göreve başladığı bu okulda 1937 yılından itibaren çekilmiş kentin ilk halini gösteren birçok fotoğrafı içeriyor. Dolayısıyla kentle ilgili sosyolojik inceleme yapmak isteyenlerin başvuracağı bir referans kitabıdır” dedi.