“Borcu 400 milyon dolardan 107 milyon dolara indirdik” | Güney Gazetesi Mersin

“Borcu 400 milyon dolardan 107 milyon dolara indirdik”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. 3 yıl önce 2 milyar 247 milyon lira borç devralarak icraatlarına başladıklarını belirten Başkan Seçer, “400 milyon dolar borçla devraldığımız belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu var” dedi.

“Borcu 400 milyon dolardan 107 milyon dolara indirdik”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantısı Vahap Seçer’in başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Mersin Büyükşehir Belediyesinin 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Tüm Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, Faaliyet Raporu’yla ilgili söz alarak bazı eleştirilere de yanıt verdi.

2021 yılı içerisinde Faaliyet Raporu’nda yer alan uygulamaları gerçekleştirdikleri bütçeye dikkat çeken Seçer, “Bizim 2021 bütçemiz 2 milyar 695 milyon liralık bir bütçedir ve bu bütçenin yüzde 99.7’lik kısmını yani 2 milyar 687 milyon 47 bin 529 TL’lik kısmını gerçekleştirdik. Bunun yanında bizim gelir bütçemiz yüzde 99.82 gerçekleşmeyle 2 milyar 480 milyon 529 bin 416 lira oldu” dedi. Tahmini bütçelerinin de 2 milyar 485 milyon lira olduğunu vurgulayan Başkan Seçer,  “Peki, bu aradaki fark nedir? Yani gelirimiz güzel, 2 milyar 480 milyon da 2 milyar 687 milyon nedir? Arada 252 milyon 911 bin liralık bir fark var. Bu 252 milyon liralık kısım; burada görünmeyen, bütçe giderlerinde görünmeyen; bir önceki dönemin banka borçları, anaparası ve faiz ödemeleridir. Bir kere bunu söyleyelim. Yani biz bu bütçeyle, 2 milyar 480 milyon liralık gelir bütçesinin evvela 252 milyon 911 bin liralık kısmını bir önceki dönemin anapara ve faiz giderleri olarak ayırdık. Taksiti geldi, günü gününe ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

 

“HER 4 KİŞİDEN 3’Ü MERSİN BÜYÜKŞEHİR MEMNUNİYETİNDEN BAHSEDİYOR”

 

3 yılda yapılan hizmetleri vatandaşların takdir ettiğini belirten Başkan Seçer; “Mersin’de her 4 kişiden 3’ü Mersin Büyükşehir memnuniyetinden bahsediyor. ‘Memnunum’ diyor. ‘Bu uygulamadan memnunum’ diyor. Biz vicdanı rahat bir şekilde görevimizi yaparız. 2 yıl sonra bizden 1 kişi hesap sorabilir; vatandaşımız. Gideriz, hesaplaşırız. ‘Sen doğru işleri yapıyorsun’ dediği noktada kimse onu tutamaz, oyunu verir. Çünkü insanlar hizmet bekliyor” diye konuştu.

 

“HIRSIZLIĞI, İSRAFI ENGELLEYİN BELEDİYENİN PARASI YETER”

 

400 milyon dolar borçla devraldıkları belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu olduğunu ifade eden Seçer, yapılan eleştirilerde gelir-gider tablosunun referans alınması gerektiğine dikkat çekti.

Seçer, “Ben hangi ortamda ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi güçsüzdür’ dedim? Ben hangi ortamda ‘Mersin güçsüz bir kenttir, vizyonsuz bir kenttir’ dedim? ‘Fakir fukara bir kenttir’ dedim? Benim kentim güçlü bir kent, bunu her yerde söylüyorum. Benim belediyem güçlü bir belediye. Şunu da ilave ediyorum; belediyecilikte hırsızlığı engelleyin, israfı engelleyin, gelen para pekala da yeter. Bütün belediyelere yeter. Bir belediye başkanı olarak bunu haykırıyorum. Biz, ciddi anlamda borçlanmadan 3 yılımızı geçirdik. Hiçbirinizin Mecliste, hiçbir vatandaşımızın, hiçbir muhtarımızın herhangi bir konudaki talebini biz ‘bütçemiz yok, paramız yok, akaryakıtımız yok, asfaltımız yok’ deyip zinhar geri çevirmedik” ifadelerine yer verdi.

 

MERSİN METROSU PROJESİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

Mersin metrosuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“16 Ağustos’ta borçlanma yetkisini verdi Meclis. Bu, Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Strateji Bütçe Başkanlığı’na. Yeni yıldan önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na geldi.  Görüş geldi. O ara bir Bakan değişikliği oldu. Kısmet bu ya. Sonra yılı devirdik. Yıl bitti. Dediler ki, ‘Tekrar görüşe gitmesi lazım.’ Bunu Meclis’te konuşmuştuk. Biz uzun uğraşlar sonucunda Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın görüşünü Hazine’ye şu anda gönderdik. Şu anda orada imzada bekliyor. Ben de yaklaşık 1 aydır Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu bekliyorum. Şimdi bunu vatandaşlarımızın da dinlemesini istiyorum. Yatırım programına alınmış bir projedir Mersin metrosu. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Strateji Planı’nda, yatırım programında vardır. Yatırım programına alınmış bir projenin dış finansman onayı niye verilmez? Belli bir hesap tekniği var. Eğer belediyenin borcu o hesap tekniği sonucu çıkan rakamdan yüksekse verilmez. Benim son bilançom burada. O hesaplama tekniğine göre de rakamları koyuyorum, çıkan sonuç rakamın çok altında.”

 

“GECEMİ GÜNDÜZÜME KATACAĞIM O İNŞAATI DEVAM ETTİRECEĞİM”

 

Kamuoyunda “hayali temel atıldığına” ilişkin bazı söylentiler bulunduğunu ifade eden Seçer,   “Hayır, gidip ziyaret edebilirsiniz. İlk istasyon inşaatı başladı, devam ediyor. Eski otogarda. 2. Gar’ın orada başlayacak. Trafik açısından tedbir alıyor arkadaşlar. Kaldı ki Koruma Kurulu Kararı önceki hafta bize geldi. Orası koruma bölgesi, koruma alanına giriyor. Şimdi burada bizim metroyla ilgili, Mersin halkını aldattığımız, bu kelimeyi bile ağzıma almıyorum; yalan söylediğimiz konusuna tezvirat yapanlara buradan duyurumdur; inşaat devam ediyor. Yüklenici firma orada. Bunlar mevzuata uygun bir şekilde projelendirilmiş, kurumlardan izinleri alınmış, Cumhurbaşkanlığı 2022 Yatırım Programı’nda var, ilk finansman kısmı olan 900 milyon lira 16 Ağustos 2021 yılında Mersin Büyükşehir Meclisi’nde onanmış ve borçlanma yetkisi tarafıma verilmiş, şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bekliyor. Yarın Sayın Bakan imzalasın; biz finansmanı bir an önce kullanacağız. Bu da en az 4-5 aya. Ama her şeye rağmen buradan Mersin halkına bir söz vermek istiyorum. Şartlar her ne olursa olsun 1 yıl kaldı genel seçime. 1 yıl sonra sandıktan ne çıkacağını kimse bilemez. Ben bu 1 yılı, ben eminim Sayın Cumhurbaşkanı randevu da verecek, bu konuda haksızlığa uğradığımızı da görecek, Mersinlilere katkı da sunacak, yardımcı da olacak. Ben bundan eminim. Ama varsayalım ki böyle bir gelişme olmadı. O inşaatı durdurmamak için gecemi gündüzüme katacağım, kendi imkanlarımla da o inşaatı devam ettireceğim. Bunu da buradan Mersin halkına bir söz olarak veriyorum” dedi.