Mersin’in 39 milyon avrosu bürokrasiye takıldı | Güney Gazetesi Mersin

Mersin’in 39 milyon avrosu bürokrasiye takıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere Avrupa Birliği tarafından sağlanan 39 milyon avroluk kredinin hâlâ kendilerine ulaşmadığını söyledi. Seçer, “İller Bankasına ödemenin neden geciktiğini soruyoruz, ‘Bizden kaynaklı değil’ diyorlar. Avrupa Birliği temsilcilerine soruyoruz ‘Bizden kaynaklı değil’ diyorlar” dedi.

Mersin’in 39 milyon avrosu bürokrasiye takıldı

MAHMUT SÖNMEZ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı olağan toplantısı Başkan Vahap Seçer yönetiminde yapıldı. Faaliyet raporunun oylandığı, borçlanma yetkisinin gündeme alındığı toplantının dilek ve temenniler bölümünde belediye meclisi üyeleri Başkan Seçer’e çeşitli konularda sorularını ve eleştirilerini yöneltti.

Meclis üyelerinin değerlendirmelerinin ardından söz alan Başkan Vahap Seçer, Mersin’de üç yılda altyapıya büyük yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Seçer, altyapı hizmetlerinde projelerinin devam etmesi için Avrupa Birliği’nden temin ettikleri 39 milyon avroluk hibenin verilmesini temenni ettiklerini söyledi.

Söz konusu hibeyi Cumhurbaşkanı Danışmanının da içinde olduğu bir kurulla imzaladıklarını söyleyen Seçer, ödemenin gecikmesine anlam veremediklerini söyledi.

Seçer, “Projeyi alt yapı için Avrupa Birliği sağladı. Bu projenin koordinasyon kurumu iller bankası. İller bankasına ödemenin neden geciktiğini soruyoruz, ‘Bizden kaynaklı değil’ diyorlar. Avrupa Birliği temsilcilerine soruyoruz ‘Bizden kaynaklı değil’ diyorlar. Aynı gün bizimle protokol imzalayan belediyelerin ihalesi ve protokolü gerçekleşmiş, bizi neden bekletiyorlar bilmiyoruz” dedi. 

 

HALK EKMEK FABRİKASI YAPILACAK

Mecliste Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği halk ekmek adedinin yetersiz olduğu meclis gündeme geldi. Halk ekmek kapasitesini yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, Toroslarda kapsamlı bir ekmek fabrikası yapacaklarını söyledi. Ekmek fabrikası projelerinin hazır olduğuna dikkat çeken Seçer, en kısa sürede çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

 

SEVGİ KATLI KAVŞAĞINDA REVİZYON

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçen yıl Sevgi Katlı Kavşağı’nın yapıldığı sırada kapanan Çatı kavşağından kuzey güney yönlü geçişin yeniden verilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Sevgi kavşağının devamındaki kavşakta revizyona gideceklerini söyleyen Vahap Seçer, Çatı kavşağı olarak da bilinen Dikenliyol kavşağında kuzey güney yönünde trafik akışını sağlayacaklarını belirtti. Yapılacak çalışmanın trafiği rahatlatma anlamında önemli olduğunu söyleyen Seçer, projeye haziran ayında başlamayı planladıklarını ve çalışmaların iki ay süreceğini belirtti.